Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 09-05-10, 01:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σπεύδω να διορθώσω κάτι που έγραψα και (ορθώς) παρεξηγήθηκε... Έγραψα πως το bionitrivec και το friendly bacteria περιέχουν nitrosomonas και nitrobacter (λάθος διατύπωση!!!!!)... Εννοούσα πως αυτά τα σκευάσματα θα επιταχύνουν την δημιουργία nitrosomonas και nitrobacter μέσα στο ενυδρείο... σαφέστατα και δεν μπορούν να υπάρξουν τα συγκεκριμένα βακτήρια ζωντανά μέσα σε μπουκαλάκι καθώς μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς οι οποιοι απαιτούν οξυγόνο και φαγητό...
Να πω και την αμαρτία μου τώρα...: είμαι καινούριος στο φόρουμ και πραγματικά με έχει εκπλήξη το επίπεδο των γνώσεων που έχουν κάποια άτομα εδω μέσα. Την πιο πάνω διατύπωση την έκανα επειδή δεν περίμενα να χρειάζετε να το αναλύσω σε τέτοιο βάθος το συγκεκριμένο θέμα αλλά απευθείας εντοπίστηκε η παρατυπία και επισημάνθηκε...

Υ.Γ. είμαι πτυχιούχος περιβαλλοντολόγος και έχω φάει αυτά τα βακτήρια στην μούρη 5 ολόκληρα χρόνια... εσείς πως τα μάθατε όλα αυτά... υποθέτω !!!!!!!!


Μας τα είπαν οι παλιοί και υπάρχει και το Google! Τώρα οι παλιοί... ε άμα ασχολούνται τόσα χρόνια και διαβάζουν ειδικά για αυτά τα ζητήματα λογικό είναι να ξέρουν παραπάνω από κάποιον που τα ξέρει "γενικά"! Άμα ήσουν ιχθυολόγος πάντως δεν ξέρω αν θα είχες δικαιολογία!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκευασματα εχουν, αλλα η αποτελεσματικοτητα τους ειναι αμφισβητουμενη γιατι πολυ απλα ειναι παρα πολυ λιγα.
Τα συγκεκριμενα βακτηρια υπαρχουν παντου στη φυση και μεταφερονται ακομα και με τα μορια σκονης του αερα.
Για να λειτουργησει σωστα ενα βιολογικο φιλτρο θελει καποια τρισεκατομμυρια βακτηρια.
Εαν ξεκινησουμε με μερικες δεκαδες η με μερικες χιλιαδες(μεσω σκευασματος), στην αρχη εχει σημασια (κερδιζουμε χρονο) και επιπλεον αποκλειουμε την περιπτωση να τυχει να μην υπαρχουν καθολου και να περασουν μερες αναμενοντας να ερθει τυχαια, μεσω του αερα. Κοινως ειναι μια πρωτη μαγια, σπορος (seed).
Τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται με ρυθμους γεωμετρικης προοδου
οποτε ειναι σαφες οτι χρειαζεται χρονος για να πολλαπλασιαστουν.

Το μπολι απο την αλλη καθοτι ζωντανο φιλτρο, οταν μπει στο ενυδρειο παρεχει ηδη καποια πολλα εκατομμυρια βακτηρια, οποτε η επιτευξη της επιθυμητης ισσοροπιας ερχεται γρηγορα.

Είπα μόνο για τους δύο τύπους βακτηρίων που θέλουμε στο φίλτρο μας (βασικά) γιατί δεν μπορούν να σχηματίσουν σπόρια και δεν μπορούν να αποθηκευτούν χωρίς οξυγόνο και τροφή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01637 seconds with 11 queries