Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-01-14, 11:56
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Betta Splendens - γιατί δεν τρώει;

Μια και τα χρυσόψαρά μου πήγαν αισίως στο μεγαλύτερο ενυδρείο μου και μια και το 15άρι καθόταν στρωμένο (το διατηρούσα με τροφούλα κι έκανα μετρήσεις,) αποφάσισα να βάλω ένα μονομάχο. Αν μη τι άλλο, θα ήταν πολύ καλύτερα από το ποτηράκι του pet. Τον αγόρασα λοιπόν, ένα betta Splendens βυσσινί και πήρα κι ένα βαζάκι τροφή για bettas της Dajana.
Τον έχω στον πάγκο της κουζίνας, (μπόλικο φως φυσικό και έχει και το φως του πάγκου αρκετές ώρες), με φιλτράκι 40 λίτρων και του έβαλα ξύλα με δεμένη moss, πετρούλες και ένα φυτό (νομίζω ότι είναι εχινόδορος) για να κρύβεται. ΟΜΩΣ: Δεν ΤΡΩΕΙ. του βάζω την τροφούλα, μουλιάζει, βουλιάζει, τη γυροφέρνει τεμπέλικα και όποτε βάλει κανένα κομματάκι στο στόμα του μετά από ένα-δυο δευτερόλεπτα τη φτύνει.
Νόμιζα στην αρχή ότι μπορεί να το ΄έκανε επειδή ήταν ταϊσμένος ή από το στρες του καινούριου σπιτιού. Αλλά τόκανε την επόμενη, τη μεθεπόμενη... κάθε μέρα. Χτες έκανα αλλαγή με σκούπα για να μη σαπίσει η αφάγωτη τροφή, τάισα σήμερα, τα ίδια... μήπως δεν του αρέσει; Το pet είχε ΜΟΝΟ αυτήν την τροφή για τους μονομάχους, έχετε να συστήσετε κάποια άλλη μήπως τη βρω σε άλλο πετ; Παράγγειλα από ίντερνετ της Hikari αλλά θα κάνει μερικές μέρες... αυτή είναι η τωρινή τροφή:

http://www.akvariumonline.sk/dajana/...tta-100ml.html
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02291 seconds with 11 queries