Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 07-04-18, 09:51
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου, επειδη ημουν στην ιδια φαση, βεβαια εγω εκανα nano reef που οπως σωστα ειπες απο 120 lt και πανω πρεπει να ειναι το ενυδρειο αλλιως πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω ,και τωρα παω σε μεγαλυτερο
Τα εξοδα για το reef ειναι πολυ μεγαλυτερα απο του γλυκου
Βαλε οργανα μετρησης , βραχο ζωντανο ή νεκρο ,αλατια , το κοστος ανεβαινει
Σκεφτομουν κι εγω κατι οικονομικο ,αλλα μετα μπαινεις στο τριπακι δωσε λιγο απο εδω ,δωσε και για το αλλο τα εξοδα ανεβαιναν κατακορυφα και περισοτερο απο οτι υπολογιζα αρχικα
Μετα ειναι τα κοστη αγορας κοραλλιων ,ψαριων , ενα μετριο κοραλι εχει 30 ευρω , ενα καλυτερο 50 και βαλε.Αν πολαπλασιασεις 5-6 τετοια (το λιγοτερο) με μεσο ορο 40 ευρω φτανεις ευκολα 200-250 ευρω για κοραλια μονο και βαλε καμια 100- 150 για ψαρια φτανεις για πλακα στα 400 μονο απο ψαρια -κοραλια
Μετα ειναι το κοστος συντηρησης, περα απο τα γνωστα (ρευματα-νερα) εχεις και το αλατι που ειναι κι αυτο ενα σημαντικο κοστος γιατι ειναι ενα χαρατσι που θα πληρωνεις εφ ορου ζωης του reef...
Δεν θελω να σε αποτρεψω απο το χομπι αυτο ,απλως σου λεω οτι πας σε πιο βαθια νερα με αυτο ,αν βεβαια υπαρχουν λεφτα ,δεν το συζητω βουρ!
Για το θεμα της θερμοκρασιας θελει πολυ προσοχη, το καλοκαιρι χτυπησε κατι 35αρια στους καυσωνες και εχασα τα κοραλια που ειχα και εμεινα με τα 2 νεμο και 1 σαλιγκαρι (survivors τους λεω)
Αν κατσω και προσθεσω τα εξοδα ενθουσιασμου που εκανα στην αρχη για το γλυκο (και ο καθε ενας μας) τοτε και αυτα φτανουν ενα νουμερο. Εχω την εντυπωση οτι ξεροντας τι θελει και πηγαινοντας βημα-βημα σιγουρα χαζα εξοδα ΔΕΝ θα κανει. Αληθεια ποσο κοστιζει το μηνα η συντηρηση ενος τετοιου ενυδρειου εχει καποιος νουμερο?

Καλη αρχη φιλε και οπως σου ειπε και καποιος πριν σιγουρα πρεπει να το ζησεις και να μας ανεβαζεις και φωτο να βλεπουμε και να μαθαινουμε.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries