Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 06-05-14, 15:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Χαίρομαι που το ακούω, καθώς δεν είχα συναντήσει κανέναν τόσο καιρό και τον γνωστό μου τυχαία τον συνάντησα!!

Είδες κάποια διαφορά χρησιμοποιώντας CFL? Ο φίλος, είδε μεγάλη διαφορά στο χρώμα (ποιότητα) κυρίως και όχι στην ποσότητα της παραγόμενης άλγης!! Με τα LED η άλγη ήταν καταπράσινη, ενώ με τις CFL κιτρίνιζε αρκετά, χωρίς όμως να δει κάποια τρελή διαφορά ως προς το ουσιαστικό αποτέλεσμα!!
Επιπλέον, δεν χρειάζεται να αλλάζει λάμπες ανα 3μηνο τώρα!!
Λιγότερη θερμότητα από τις CFL!!
Μπορούν τα LED να τοποθετηθούν πάρα πολύ κοντά στο scrubber, λόγω λιγότερης θερμοκρασίας, στεγανότητας και άρα να μειωθεί ακόμα πιο πολύ η κατανάλωση!!
Με τα LED, σχεδόν όλα τα watt αξιοποιούνται από την άλγη, καθώς είναι στα μήκη κύμματος που χρειάζονται τα φυτά σε αντίθεση με τις CFL όπου μεγάλο εύρος μηκών κύματος/ενέργειας, δεν αξιοποιείται, χωρίς να κάνει κακό βεβαίως!!

Συμφωνώ με την χρονική διάρκεια "συγκομιδής" , πάντως μεγάλη προσοχή χρειάζεται αν βγαίνει καφέ ή μαύρη άλγη (συνήθως στην αρχή), καθώς είναι πιο συμπαγής/γλιστερή... οπότε το νερό περνάει από τα πάνω στρώματα και φεύγει εύκολα χωρίς να την αναδεύει σε κάποιο βαθμό και, λόγω χρώματος δεν διεισδύει το φως στα εσωτερικά στρώματά της, με αποτέλεσμα, να υπάρχει αποσύνθεση εσωτερικα=νιτροαμμωνοthings... Οπότε θέλει συχνότερο scrubbing και ας μην έχει μεγαλώσει σχεδόν καθόλου!! Και υπομονή καθώς η πράσινη άλγη θα κάνει σίγουρα την εμφάνισή της

Εννοείται χρειάζεται τάισμα, και ανάλογα με το τάισμα, θα χρησιμοποιήσουμε και ανάλογο μέγεθος σίτας (το ελάχιστον τουλάχιστον), η οποία με τη σειρά της προσδιορίζει το μέγεθος της ροής και του φωτισμού!!
Η σίτα θα πρέπει να γίνει πολύ τραχιά η επιφάνειά της, ώστε να μπορεί η άλγη να γαντζώνεται και να μην ξεριζώνεται από το scrubbing ή την αυξημένη ροή και... σίγουρα είναι εντελώς ακατάλληλη η έξυπνη σίτα με τα μαγνητάκια

Το βλέπω (όχι με τα μάτια μου) και σε ενυδρεία γλυκού νερού μόνο με ψάρια, ως μοναδικό πάλι μέτρο φίλτρανσης, καθώς μπορεί να δευσμεύσει και αμμωνία και νιτρώδη και νιτρικά...

Μεγάλη βοήθεια (και τρελό διάβασμα) από το http://algaescrubber.net/forums/

και τέλος "τρελό" ρωτώ/απαντώ άρθρο, το οποίο ξεφτυλίζει κανονικά τα skimmer το παρακάτω
http://algaescrubber.net/forums/show...E-SCRUBBER-FAQ

Σε καμιά βδομάδα θα ποστάρω κι εγώ την κατασκευή μου με τα αποτελέσματά μου!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries