Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-06-07, 18:17
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Φίλε jstiva χωρίς να θέλω να προσβάλλω τις γνώσεις σου...αλλά έχεις ιδέα πως δουλεύει ένα σύστημα peltier και πολύ περισσότερο...πόσο σίγουρος είσαι ότι αυτό που έχεις σκοπό να κάνεις δουλεύει;
Είναι κάποια ιδέα που σου ήρθε με διάβασμα ή κάτι που το έχεις δει να δουλεύει; Δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό στη σύνδεση και λειτουργία του συστήματος (ειδικά με πλάκες αλουμινίου οι οποίες θα συνδεθούν πάνω στις πλάκες peltier).
Σίγουρα θα δούλευε αν κάτω από το ενυδρείο σου (στη βάση του) έβαζες μια πλάκα που θα κάλυπτε όλη την επιφάνεια (αλλά εκεί έχεις το υπόστρωμα οπότε...) ή αλλιώς στην πλάτη του ενυδρείου πίσω από το φόντο σου. Τα αποτελέσματα θα ήταν άμεσα. Η ενέργεια που καλείσε να ξοδέψεις είναι ασύμφορη σε σχέση με κάποιο θερμαντικό σώμα και ένα ανεμιστηράκι στο καπάκι (εξαρτάται βέβαια από τα λίτρα σου).
Έχω δουλέψει με peltier σε θερμοκυκλοποιητές (PCR) αλλά οι επφάνειες ήταν ελάχιστες σε σχέση με τα μικρά ενυδρεία και ο όγκος π ου θα έπρεπε να ζεσταθεί ή ψυχθεί δεν έχει καμμιά σχέση με τους δικούς μας.
Όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα. Respect στπ εγχείρημα.
-------------------------
Νομίζω ότι η παροχή ρεύματος σε ράβδους αλουμινίου μέσα σε νερό λέγεται ηλεκτρόλυση και δε νομίζω ότι είναι καλό ....από την άλλη δεν ξέρω...respect

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 22-06-07 στις 18:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries