Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 24-11-15, 00:25
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με συγχωρείς αλλά πώς έγινε αυτό??? Πρόλαβε να επικοιστεί ο νεκρός βράχος και ο αραγωνίτης σε 8 μέρες με βακτήρια από το θαλασσινό νερό??? Το θαλασσινό νερό περιέχει βακτήρια αλλά καμία απολύτως σχέση με τον αριθμό που θα εποικήσουν τον βράχο σου στην πάροδο του χρόνου και θα μπορείς να πεις οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο... Μήπως στις μέρες αυτές δεν πρόλαβε καν να δημιουργηθεί αμμωνία και μέτραγες μηδέν?? Πώς τροφοδοτούσες τα βακτήρια στις 8 αυτές μέρες??
Προσωπική μου άποψη είναι ότι 8 μέρες δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετός χρόνος για στώσιμο ενυδρείου...
Γράφω μόνο και μόνο επειδή μπορεί να διαβάσει και κάποιος αρχάριος την δημοσίευσή σου, εντελώς φιλικά...

Επίσης ο κύκλος του αζώτου, δεν προκαλείται από κάτι, γιατί απλά δεν σταματάει ποτέ σε ένα ενυδρείο!!

Υπάρχουν και μέθοδοι απομάκρυνσης νιτρικών που απαιτούν προσθήκη βακτηρίων ώστε να λειτουργήσουν, οπότε δεν είναι πάντα πεταμένα λεφτά!!

Όσο για τον φίλο μας εδώ, συστήνω απλά υπομομή Το ξέρω οτι θες να επιταχύνεις τα πράγματα, λογικό είναι, αλλά γνώμη μου είναι να αφήσεις την φύση να κάνει τη δουλειά της!! Βάλε τροφούλα, ή αμμωνία και όλα θα γίνουν... Αν και θα έπρεπε να περιμένεις το έπιπλο πρώτα... καλή συνέχεια φίλε μου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξερεις διαβασα πριν το μηνημα σου αλλα περιμενα μην εκανες παλι αναφορα για αυτο που σου ειπα παραπανω.
Μην τα περνεις ολα οτι τα λεμε για παρτη σου!
Εγω προσωπικα δεν εχω να χορισω κανενα χωραφι -ενυδρειο ο καθενας εχει το δικο του και το απολαμβανει!!!
Φυσικα δεν μπορουμε να σε αφηνουμε να γραφεις πραγματα που μπορουν να διμιουργισουν προβλημα σε αλλο συνχομπιστα!
Απο οτι βλεπεις δεν στο λεω μονο εγω αλλα και αλλοι!
καλο βραδυ να εχεις και μην πιστεψεις οτι εγω θα παψω να γραφω για κατι που με γεμιζει καθημερινα περισσοτερο!!!
Σακ ηκαι παγοκοφτη και οι 2 μπερδευεται τα ετεροτροφα βακτηρια, τα οποια αυξανονται πληθυσμιακα με την προοσθηκη πηγης ανθρακας (βοτκα, biopellet κτλ) και μειωνουν τα νιτρικα και φοσφωρικα, απομακρυνοντας, τους πληθυσμους τους, τελικα με το σκιμερ, http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/ , με τα νιτροποιητικα βακτηρια που μετατρεπουν την αμμωνια σε νιτρικα https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrifying_bacteria ! Ειναι τελειως διαφορετικα βακτηρια, και κανουν τελειως διαφορετικη δουλεια. " carbon dosing involves adding a carbon source to grow heterotrophic bacteria. These bacteria uptake phosphates and nitrates among other nutrients. (Note that heterotrophic bacteria are completely different from nitrifying bacteria. Also note that running activated carbon in your tank is NOT carbon dosing). The nutrient-rich bacteria is then exported from your tank usually via protein skimming. Over time, enough bacteria can be grown that your tank reaches a low nutrient or ultra-low (ULN) state where nitrates and phosphates are low enough that your test kit won’t detect them. Vodka dosing, biopellets and the Zeovit system are all examples of carbon dosing "

Την ιδια δουλεια =μειωση νιτρικων, με τα ετεροτροφα βακτηρια που αναπτυσονται με τις προβιοτικες μεθοδους, αλλα με πολυ πιο φυσικο τροπο και διαφορετικη βιολογικη διεργασια , κανουν τα αναεροβια απονιτροποιητικα βακτηρια, που αναπτυσονται στα Deep Sand Bed, που χρησιμοποιω εγω , για μειωση νιττρικων!

Φιλε παγοκοφτη ο κυκλος ολοκληρωθηκε σε λιγοτερο απο 8 μερες(για να παρω ενδειξη νιτρικων, σημαινει οτι πριν ειχα αμωνια), γιατι προφανως ο νεκρος βραχος και αραγωνιτης ειχαν ελαχιστους νεκρους οργανισμους που απελευθερωσανε μικρη ποστητα αμμωνιας, ενω το θαλασσινο νερο ειχε μεγαλο πληθυσμο απο νιτροποιητικα βακτηρια, που πολυ γρηγορα καταναλωσανε την λιγη αμμωνια....γι αυτο και στις 8 μερες ειχα μολις 3ppm ΝΟ3 και 0ppm ΝΗ4. Ποτε δεν γραφω κατι αν δεν ειμαι απολυτα σιγουρος και το καταναω πληρως !

Λεοναρδο οταν λεω οτι μικρες αλλαγες σε στρωμεννο ενυδρειο , προκαλουν ενα μικρο κυκλο αζωτου, εννοω οτι θα ανεβει λιγο η αμμωνια, με τα οποια επακολουθα στα ζωντανα μας. ο λογος https://en.wikipedia.org/wiki/Periphyton

http://algaescrubber.net/forums/show...-food-producer

Σακη ο πληθυσμος των νιτροποιητικων βακτηριων, μετα το στρωσιμο, αυξανεται σιγα, γι αυτο χρειαζεται και με μετρο στοκαρισμα, ειτε στρωσεις με θαλασσινο νερο, ειτε με ζωντανο βραχο=μπολι, ειτε με αγοραστα βακτηρια=πεταμενα λεφτα για εμενα, διοτι υπαρχουν δωρεαν καλυτεροι και πιο φυσικοι τροποι στρωσιματος! Και εγω επαρχεια ειμαι, και μετα το στρωσιμο, ανεμωνες εβαλα δικες μας, τις οποιες εχω ακομη, για να αυξησω των πληθυσμο των νιτροποιητιλων βακτηριων, πριν βρω και βαλω ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02218 seconds with 11 queries