Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 27-05-15, 19:49
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Γιατί μου την λες έτσι??
Τι σου πρότεινα το οποίο μπορεί να δείξει το ενυδρείο σου σαν σκουπίδι?? Αν εννοείς σκουπίδι το ενυδρειάκι της ανηψιάς μου, μπορεί και να είναι, απλά προσπάθησα να φτιάξω κάτι όσο πιο απλό μπορούσα για να χαίρεται και αυτή τα "δικά της" ψαράκια...
Λάθος έκανα, νομιζα οτι ήταν 60 λίτρα το ενυδρείο σου!! Θα χρειαστείς τότε τουλάχιστον 2χ20w flood, καλύτερα 3χ20w...
Υπάρχουν και μπλε flood αλλά μιας και δεν θα θέλεις να πάρεις άλλα τόσα watt σε μπλε χρώμα, και το θες απλά για moonlight, μόνο η λεντοταινία μπορεί να σε καλύψει πιστεύω...
Μπορείς άνετα να την κολλήσεις σε μια αλουμινογωνία...
Χωρίς καπάκι, ξέχασέ τα τα ψαράκια, δεν θα μείνει ούτε ένα μέσα στο ενυδρείο εγγυημένα...
Πρέπει να φτιάξεις ένα καπάκι, έστω μόνο το τελάρο...
Σου προτείνω το παρακάτω σχέδιο που περίπου είχα και στο δικό μου μεσογειακό, να προσθέσεις/κολλησεις ρήγες από ξύλο, ή αλουμινογωνίες στο τελάρο για να στηρίξεις τα flood και την λεντοταινία και το κάτω κομμάτι να το καλύψεις με διάφανη σίτα, από αυτές που πουλάνε για να καλύπτουμε δέντρα, η οποία δεν κόβει σχεδόν καθόλου φως και δεν αφήνει τα ψαράκια να πηδάνε έξω... Με μάτι σίτας 0,5cm θα είσαι μια χαρά...
Αφού δεν θα έχεις sump, μπορείς πάνω στο "καπάκι" αυτό, να προσαρμόσεις και ανεμιστηράκια τα οποία θα σου ψύχουν το νερό το καλοκαίρι, εκτός και αν σκέφτεσαι να αγοράσεις κάποιο chiller...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  030_zps51440ae4.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  031_zps24304e3b.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  50,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01514 seconds with 12 queries