Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 03-10-18, 19:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάρει και αλάτι, σίγουρα κάποιες φορές θα πρέπει να φτιάχνω
το νερό για τις αλλαγές, αλλά το θαλασσινό νερό δεν είναι καλύτερο
για τους οργανισμούς;

Τα θέματά σου τα έχω διαβάσει πολλές φορές, είναι οδηγός μου μέχρι
ένα σημείο, γιατί είπαμε, εσύ έχεις κάνει παπάδες!!
Σκίμερ λες αυτό που έχεις το Resun? Αυτό σκέφτομαι να παραγγείλω
και θέλω να μου εξηγήσεις λίγο την πατέντα που έχεις κάνει για να φεύγει
το βρώμικο νερό στο μπουκάλι...
Πλέξιγκλας δεν έχω μεταχειριστεί ποτέ, δύσκολο να μπορέσω να φτιάξω
κάτι σαν κι αυτό που έχεις, αλλα δύσκολο να βρώ και πλέξιγκλας στην
περιοχή μου, όσο έχω ψάξει δεν...
Οπότε πάμε ή σε πλαϊνό σαμπ (10χ30) ή το αφήνω ως έχει και παίζω
με εσωτερικά φίλτρα και τον εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο...
Θεωρώ οτι είναι καλύτερο όντως... Εξάλλου οι τιμές στα αλάτια, είναι για reef ενυδρεία, με μικρότερη αλατότητα από την δική μας, οπότε και τα υπόλοιπα στοιχεία είναι λίγο πουσαρισμένα, όταν φτιάχνουμε νερό για μεσογειακό.. Μπορεί να είναι μικρές οι διαφορές, αλλά υπάρχουν..
Ναι το resun, είναι για τα χρήματά του πολύ τίμιο.. Γράφει μέχρι 90 λίτρα, αλλά πιστεύω οτι είναι για 40, όμως θα σου κάνει δουλειά.. Αν θες κάτι πιο ακριβό υπάρχουν στις διαστάσεις αυτές.. Προσωπικά ήμουν ικανοποιημένος..
Η πατέντα, ήταν να τρυπήσω με πυρακτωμένη βίδα το πλαϊνό μέρος από το δοχείο συλλογής, χαμηλά, και να περάσω μέσα από εκεί ένα σωληνάκι αεραντλίας.. το κόλλησα με κόλλα στιγμής.. Το κάτω μέρος από το σωληνάκι έμπαινε σε ένα μπουκάλι 500ml και κάθε φορά που γέμιζε το δοχείο μέχρι τη μέση, καθώς είχα μια μικρή κλίση στο σωληνάκι προς τα πάνω, σιφωνάριζε και άδειαζε όλο το περιεχόμενο... όταν γέμιζε το μπουκαλάκι, άδειαζα άλλο ένα το οποίο είχα γεμάτο με θαλασσινό νερό, ώστε να κρατάω μια ισορροπία στο περίπου της αναπλήρωσης...
Το πλαϊνό sump αν δεν το έχεις με το πλέξιγκλας, θα γίνει κολλητό με τζάμια.. μπορώ να σου φτιάξω διαστάσεις να στις κόψει ο τζαμάς και να το φτιάξεις μόνος σου...
Αν επιλεξεις να βάλεις τον εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο, θα μπορούσες να βάλεις το σκίμμερ και ένα εσωτερικό φίλτρο με χώρο, όπου θα έβαζες σφουγγάρι, ενυδρειακό βαμβάκι και ένα διχτάκι με ενεργό άνθρακα... Αν μπορούσες να τα βάλεις σε μια μεριά και να τα καλύψεις κάπως, πάλι οκ!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02081 seconds with 11 queries