Θέμα: Νεα λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-08-10, 23:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ όλους.
Πραγματικά απίστευτο φόρουμ, μια γρήγορη ματιά και "έπαθα" από τον όγκο και την ποιότητα των δημοσιεύσεων.Σας αξίζουν συγχαρητήρια.
Στο θέμα μας τώρα, βρίσκομαι εδώ, γιατί σκέφτομαι να φτιάξω σιγά σιγά μια λιμνούλα στον κήπο μου (ιδιοκατασκευή) σε ένα μικρό συνοικισμό στους πρόποδες της Πίνδου.
Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω ψάρια θα μαζεύονται οι οχιές, για να τρώνε.... Είδωμεν.
Καλώς σας βρήκα !!!
Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή διαμονή.

Οι οχιές δεν τρώνε ψάρια, για άλλους λόγους μπορούν να πλησιάσουν μια λίμνη και αυτοί είναι τα ποντίκια και τα πετούμενα.

Προσωπικά διαμένω σε μια οικία σε μια κοινότητα στην Κύπρο, η οποία βρίσκεται πολύ κοντά στους αγρούς. Στην περιοχή υπάρχουν οχιές. Διατηρώ δική μου δεξαμενούλα για 8 τόσα χρόνια και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει στην αυλή μου τέτοιο φίδι. Μια φορά έχω συναντήσει φίδι στην αυλή μου, αλλά άκακο χωρίς δηλητήριο, το οποίο και άφησα να εκπληρώσει το έργο του.

Οι οχιές δεν συνηθίζουν να εμπλέκονται με τους ανθρώπους, για να τύχει αυτό πρέπει να συντρέχουν λόγοι, όπως π.χ. ακάθαρτοι εγκατελημμένοι χώροι με ποντίκια. Η συχνή δράση του ανθρώπου, συνήθως απομακρίνει αυτά τα ζώα από το περιβάλλον τους.

Αν το πρόβλημα εκεί που ζεις νομίζεις ότι είναι μεγάλο, προσπάθησε ώστε η δεξαμενούλα που να κάνεις να έχει καθαρό πεδίο, χωρίς υπερβολή στα φυτά με επακόλουθο κρυψώνες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 11 queries