Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-01-18, 18:58
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή Κατασκευή αυτόματης αναπλήρωσης

Όπως λέει ο τίτλος, θέλω να κατασκευάσω σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης το οποίο θα μπει σε μία λιμνούλα με χρυσόψαρα που έχω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98236).

Η λίμνη βρίσκεται πάνω σε βεράντα, ακριβώς από κάτω υπάρχει κήπος ο οποίος ποτίζεται καθημερινά 7-8 μήνες το χρόνο και θέλω να εκμεταλλευτώ το νερό αυτό. Αυτό που θέλω να επιτύχω είναι να γίνεται πότισμα του κήπου με νερό που θα φεύγει από την έξοδο του φίλτρου της λίμνης (χειροκίνητο άνοιγμα σε βανάκια) και στη συνέχεια ή ταυτόχρονα να γίνεται αυτόματα αναπλήρωση του νερού έως μία προκαθορισμένη στάθμη. Δίπλα στη λίμνη υπάρχει ηλεκτρικό ρεύμα, μπορώ να τραβήξω λάστιχο με νερό από το δίκτυο ενώ υπάρχει και τρύπα υπερχείλισης για να αποφύγουμε τις πλημμύρες .

Αυτό που θέλω σε πρώτη φάση είναι να γίνει ο σχεδιασμός του συστήματος και να παραγγείλω ότι χρειάζεται από ebay για να έρθουν ... κάποια στιγμή. Όταν με το καλό έρθουν προχωράμε και στην κατασκευή.

υγ. έχω δει οτι υπάρχει παρόμοιο θέμα στο forum (σε μία κατασκευή του Γιάννη (tsala)) αλλά δε μπορώ να πω οτι κατάλαβα ακριβώς πως να φτιάξω το δικό μου σύστημα αφού δεν είμαι ιδιαίτερα καλός στις κατασκευές που έχουν αυτοματισμούς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01420 seconds with 11 queries