Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 29-04-10, 02:59
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν στήσιμο μου άρεσε.
Μπράβο πολύ όμορφο το οπτικό αποτέλεσμα.

Στο κατασκευαστικό κομμάτι βλέπω περιορισμούς και προχειρότητες για μένα καλά κάνατε εν μέρη μιας και είναι το πρώτο που στήνει ο Γιώργος.
Μπορεί πλέων να δει αν του αρέσει και αν θέλει να κρατήσει ένα τέτοιο ενυδρείο, στο μελλών να το φτιάξει καλύτερο

1 Να σχολιάσω ότι δεν μου άρεσε που η κατασκευή δεν πατάει σωστά.
2 Έκανε είδη κοιλιά από το λίγο χώμα που μπήκε.
3 Δεν μπορείς να βάλεις μέσα στο χώμα μερικές πέτρες αν θέλησης να αλλάξεις το AquaScaping λογού του ότι η βάση έχει αδυναμίες.
4 Η σακούλα κάποια στιγμή θα φανεί αργά η γρήγορα μια και κάποια χώματα θα υποχωρήσουν μέσα στο νερό.


Αν κάποιος είναι σίγουρος ότι θέλει να κάνει ένα τέτοιο ενυδρείο .
Καλό θα ήταν να το κάνει την βάση με χοντρό plexus glass.
Είναι φτηνό υλικό κόβετε και κολάι εύκολα
Και πάνω από όλα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Οι emersed καλλιέργειες καλό θα ήταν να γίνονται μονό για γρήγορο μεγάλωμα των φυτών.
Στο αισθητικό κομμάτι τα περισσότερα φυτά έχουν κίτρινο πράσινο χρώμα και φυλά μεταλλαγμένα σε σχέση με το αν ήταν μέσα στο νερό. Αν κάποιων του αρέσουν τα φυτά σε τέτοια όψη τότε πάω πασο .

Όλα τα φυτά που φυτεύονται θέλουν χώμα και λίπασμα.
Οπότε ανάλογα με είδος του φυτού που έχουμε, προσθέτουμε τα απαραίτητα λιπάσματα.

Γενικά αυτό που αποκαλούμε emersed που για μένα σημαίνει απομίμηση λογικής θερμοκηπίου έχει πολλούς περιορισμούς στο να απολαύσεις πραγματικά το πώς ,θα έπρεπε να είναι ένα φυτό.
Να σαι καλά φίλε μου, Έχεις απόλυτο δίκιο για το κατασκευαστικό κομμάτι αλλα για τις απαιτήσεις αυτού του vivarium δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα original vivarium/terrarium εννοείτε πως θα χρησιμοποιούσε άλλο εξοπλισμό τεχνικό-κατασκευαστικό καθώς και άλλα υλικά και θα το έψαχνε πιο σχολαστικά το όλο θέμα Vivarium. Το συγκεκριμένο το θεωρώ απόλυτα ασφαλές αλλιώς δεν θα άφηνα τον Γιώργο να τρέμει πότε θα πέσει το τελάρο … ούτε θα δείχναμε πως φτιάχτηκε . Το viv. δεν έχει τελειώσει ακόμα, έχουμε και άλλα να προσθέσουμε και να διορθώσουμε…τα οποία θα γραφτούν αργότερα σε αυτό το σημείο που είναι τώρα είναι απολύτως ασφαλές πάντως.(ούτε χώματα θα πέσουν, ούτε σακούλες θα φανούν κλπ.)
Τα plexi δεν πολυχρησιμοποιούνται διότι είναι δύσκολο στην κοπή και στην κόλληση κοινός δεν είναι εύχρηστο υλικό…εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να μπλέξω καν με χλωροφόρμιο για την κόλληση. υπάρχουν πάρα πολύ τρόποι να κάνεις βάση η επιλογή της βάσης τελάρο ήταν απλά μία εύκολη και γρήγορη και οικονομική λύση όπου χρησιμοποιείτε από πολύ κόσμο…και θεωρείτε ασφαλής…


Στο θεμα emersed επέτρεψε μου να σου πω ότι έχεις κάνει κάποια λαθάκια… και θα σου αλλάξω γνώμη γιατί τα έχεις παρεξηγήσει... ασχολούμαι με τα emersed αρκετά χρόνια και δεν έχω δει κάτι από αυτά που γράφεις.. Απλα εσύ έχεις στο μυαλό σου τα φυτά όπως μεγαλώνουν εντός νερού τα οποία είναι εξίσου όμορφα αλλα στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο ,ένα ποσοστό από τα ενυδρειακά φυτά που βλέπεις και μπορεί να χρησιμοποιείς στα ενυδρεία σου αναπτύσσονται σε χερσαίο έδαφος (χώμα) δλδ emersed στην φύση. Οπότε αν το καλοσκεφτείς το αποτέλεσμα είναι απόλυτος φυσικό και αυτή είναι η πραγματική τους εμφάνιση (emersed) . Ο σκοπός των vivarium είναι να δημιουργείς ένα κομμάτι της φύσης όπως είναι πραγματικά στην φύση και να το διατηρείς-αναπτύσσεις.. οπότε γιατί να μην μπουν και τα emersed φυτά ?. Οσο για τα emersed αν περιποιείσαι τα φυτά και τα προσέχεις δεν θα δεις κιτρινοπράσινο ή μεταλλαγμένη εμφάνηση …απλα θα έχουν την φυσική τους εμφάνιση. Χρώματος πράσινου.
Όσων αφορά την αναφορά σου στο χώμα και στο λίπασμα τώρα….Εξαρτάτε τι εννοείς λίπασμα... λιπάσματα υπάρχουν πολλά τα οποία δεν κάνουν καν για emersed φυτά ….γιατί μπορεί να τα κάψουν. Στα emersed δεν χρησιμοποιουμε αναλογα με το είδος του φυτού λίπανση αλλά χώμα για τα θρεπτικα συστατικά του και περισσότερο για το
Ph.

Ευχαριστώ,
φιλικά Αντώνης


__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02356 seconds with 11 queries