Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-04-20, 13:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Οπως φαίνεται και στις φωτό στην ουρά εξακολουθώ να το βλέπω, φαίνεται εξάλλου πιο κοκκινωπό αν κοιτάξεις την ουρά από την εσωτερική της πλευρά.

Λες ότι είναι τόσο συχνό στα black moor ε; Είναι κάτι που φεύγει τόσο εύκολα όσο εμφανίστηκε; Εν τω μεταξύ μεγάλωσε και απότομα, θέμα μιας νύχτας ήταν. Αποκλείεται να μην το είχα δει όσο το είχα στην καραντίνα του. Εδώ τα φωτα δεν έχουν ανάψει ακόμα στο ενυδρειο και τώρα το διακρίνω ξεκάθαρα. Θα το είχα δει και θα είχα ανησυχήσει πριν το βάλω στο νέο του σπίτι.

Πριν προλάβω να δω το μήνυμα σου έριξα ήδη την πρώτη δόση Melafix, day 1 λοιπόν. Λες να το γυρίσω σε αλάτι; Τα φυτά που έχω είναι Κρυπτοκορινες, Εχινόδοροι και μερικές Ανούμπιες, Ξέρω ότι είναι ανθεκτικά φυτά, δεν θα τα πειράξει όμως καθόλου το αλάτι σε ποσοστό 3%;
Είναι κι άλλος ένας ψαρούλης μέσα (ο μεγάλος που ανοίξαμε κουβέντα λίγες μέρες πριν ) και δύο Nerite Snails.

Αν ειναι σίγουρο βρε παιδιά να το τολμήσω, μην έχω άλλα με τους υπόλοιπους κατοίκους φοβάμαι.

Στην τελική αν απαιτείται το αλάτι και είναι βέβαιο ότι το Melafix δεν θα κάνει δουλειά, ας πάω να πάρω μια καινούργια καραντίνα να τελειώνω. Θα χρειαστεί και μελλοντικα λογικά. Αν ο βιότοπος αντέχει όμως αυτήν την "αλμύρα" τότε ας το σώσουμε όσο πιο βολικά και για το ίδιο το ψαράκι γίνεται..



Edit: άκυρο, από μια γρήγορη ματιά στο ίντερνετ είδα ότι snails και αλάτι δεν πάνε μαζί. Οπότε παραμένω στο melafix (εκτος κι αν μου πείτε ότι δεν υπάρχει λόγος να το κάνω αφού δεν είναι ικανό να φτιάξει την "βλάβη".. ) και έχω στον νου μου ότι μάλλον πρέπει να προετοιμάζομαι για καινούργια καραντίνα..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries