Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 25-01-10, 14:49
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στο σημείο αυτό χωρίς όμως να υποβαθμίζουν τη χρήση ή την αξιοπιστία του controller.

Το παρράγγειλα και το περιμένω (3eX).

Αν όλα πάνε καλά, που για εμένα σημαίνει:

1. Το θεωρήσω ευκολόχρηστο.
Αυτό με τις ονομασίες είναι ένας περιοριστικός παράγοντας, ελπίζω το 3eX που υποτίθεται ότι επεκτείνεται απεριόριαστα να έχει γίνει κάποια πρόβλεψη. Επίσης, η σειρά της American Marine που έχω, επειδή κάθε όργανο έχει την δική του οθόνη, σε 5 sec έχω δει ότι θέλω να δω. Αν στο ghl πρέπει να πατάω 15 κουμπάκια όσο το αναπτύσω το σύστημα για να δω μια μέτρηση, απλά δεν θα το αναπτύξω πολύ. Αυτό θα κρίνει και αν θα συνδεθούν οι tunze στο σύστημα, γιατί με το multicontroller της Tunze μπορώ άμεσα και γρήγορα να ρυθμίσω και να βλέπω και το status της κάθε αντλίας.

2. Κριθεί αξιόπιστο. Γιατί αν αναπτυχθεί πολύ και κλατάρει το σύστημα, έμεινα από τα πάντα ταυτόχρονα (άχρηστο το Calkreactor, to nitrite filter, το Kalkwasser, θερμοστάτης κτλ) οπότε τα έχασα όλα τα ζωντανά.

3. Ο βαθμός δυσκολίας της χρήσης του δεν αυξάνεται ανάλογα με την επέκταση του συστήματος αλλά παραμένει σταθερός.

Τότε σκοπό έχω, σε ένα βάθος χρόνου 6 μηνών για να περάσει και τα test μου, το ακόλουθο set up:

pH 1 = pH Aquarium
pH 2 = pH Calkreactor
pH 3 = pH Kalkwasser reactor (αρχική εγκατάσταση, άμεσα)
ORP 1 = Aquarium ORP
ORP 2 = Nitrite filter ORP (αρχική εγκατάσταση, άμεσα)
Temp 1 = Aquarium temp
Temp 2 = Refill tank temp (αρχική εγκατάσταση, άμεσα)
Temp 3 = Artemia tank temp
Conduct 1 = Aquarium conductivity (salt)
Conduct 2 = Artemia tank conductivity (salt)
Conduct 3 = Refill tank conductivity (fresh)

Και τις βασικές παραμέτρους: Temp, pH, salinity, ORP για το support ενυδρείο (άλλο δωμάτιο) μέσο δικτύου και κουτιού επέκτασης.

Δηλαδή τελικός στόχος αν δεν φάω καμιά πατάτα, είναι:
15 probes
σύνδεση των κυκλοφορητών
wavebox
αναπλήρωση νερού,
moon, sunset κτλ simulation (τα Led τα έχω ήδη παραγγείλει).

Προς το παρόν περιμένω να έρθει και συνεχίζω να ρωτάω.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries