Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 18-01-10, 01:56
Το avatar του χρήστη aquarius
aquarius Ο χρήστης aquarius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή, όπως θα έχεις καταλάβει, με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μηχάνημα και ιδιαίτερα η αποθήκευση των δεδομένων (για αυτό ρωτούσα πιο πάνω πως συνδέεται με PC), πες μου σε παρακαλώ ποια η διαφορά από τη βάση δεδομένων που λές; (Το XL το καταλαβαίνω, άπαξ και υπάρχουν εκεί τα στοιχεία κάνεις ότι θέλεις).
Η βασικότερη διαφορά είναι ότι η αποθήκευση σε βάση δεδομένων χρησιμοποιεί σαν μνήμη τον σκληρό δίσκο και όχι κάποιου είδους RAM. Αυτό πρακτικά σημαίνει, ότι η δυνατότητα αποθήκευσης δεδομένων περιορίζεται μόνο από τη χωρητικότητα του σκληρού δίσκου, ο οποίος είναι αρκετά φτηνότερος από τη RAM αντίστοιχης χωρητικότητας.

Τώρα στη πράξη, η διαδικασία που απαιτείται για να φτάσεις στο στάδιο της επεξεργασίας των δεδομένων του Profilux με τη χρήση ενός excel, είναι χειρονακτική, βαρετή, επισφαλής και χρονοβόρα. Απ' την άλλη, το Reef Status συλλέγει AYTOMATA τα δεδομένα απ' ΟΛΑ τα περιφερειακά του Profilux, τα οποία αποθηκεύονται στο σκληρό σου δίσκο με τη μορφή ενός αρχείου Access ή SQL. Ο SQL server της Microsoft (δε θυμάμαι την έκδοση) είναι δωρεάν και έρχεται πακέτο με τον installer του Reef Status!

Όλα τα υπόλοιπα, μετά τη σωστή εγκατάσταση του Reef Status, είναι πολύ εύκολα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Και άλλη 1 ερώτηση: αυτό που δεν κάνει με τη βάση δεδομένων, δεν μπορεί με αναβάθμιση λογισμικού να το κάνει στο μέλλον; (Εννοώ αν αποφασίσει ποτέ να το φτιάξει η εταιρεία).
Το πρόβλημα νομίζω ότι είναι το κόστος το οποίο θα εκτοξευόταν στα ύψη αφού θα χρειάζοταν εκτός από τους ισχυρότερους επεξεργαστές, τη μπόλικη μνήμη και τους σκληρούς δίσκους (που ποτέ δεν είναι αρκετά μεγάλοι), επιπλέον άδειες χρήσης λογισμικού third party και πολλά άλλα ίσως...


Για τη σύνδεση του Profilux με PC μπορείς να χρησιμοποιήσεις α) το USB module, β) το original RS232 ή γ) ένα καλώδιο μετατροπέα (adapter) serial σε USB. Εγώ χρησιμοποιώ ένα τέτοιο καλώδιο της Sweex χωρίς κανένα πρόβλημα.
__________________
Reefkeeping : Το Άλας της Ζωής...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01633 seconds with 11 queries