Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #91  
Παλιά 15-10-10, 17:12
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχιζω να διαφωνω στα επιχειρηματα αυτα. Δεκτό και σεβαστό.
Ο ασφαλεστερος τροπος ειναι να το αφησουμε να στρωσει μονο του το ενυδρειο, χωρις να κανουμε τιποτα. Και πώς θα αναπτυχθούν αποικίες βακτηρίων αν δεν βρίσκουν τροφή (ΝΗ3 εν προκειμένω); Ακόμα κι αν υπάρχει βιολογία, αν μείνει για διάστημα πάνω από κάποιες ώρες χωρίς τροφή, οι αποικίες υποστρέφονται.
Ασφαλεια στον αρχαριο προσφερει μονο απο αποψης μετρησεων. Το βασικότερο, αλλά όχι μόνο. Για έναν αρχάριο, το όφελος από την προσθήκη τροφής είναι μικρό σε σχέση με τους κινδύνους. Επαναλαμβάνω, για έναν αρχάριο.
Το ενυδρειο παει πισω χρονικα απο στρωσιμο στο υπολοιπο μερος του εκτος φιλτρου. Το 90-95% της βιολογίας ενός ενυδρείου βρίσκεται στο φίλτρο του. Το υπόλοιπο 5-10% αναπτύσσεται στο βυθό, στις πέτρες & στα ξύλα μακροχρόνια, σε βάθος 3-6 μηνών και περισσότερο. Όταν το φίλτρο έχει ικανή βιολογία για να διασπά τους παραγόμενους ρύπους λέγεται "στρωμένο". Όταν το ενυδρείο αποκτήσει βιολογία και μέσα στη γυάλα (βυθός κλπ) τότε θεωρείται "ώριμο". Άλλο στρωμένο ενυδρείο και άλλο ώριμο! Αν γίνει βάσει του σωστού πρωτοκόλου το στρώσιμο θέλει μερικές εβδομάδες για να ολοκληρωθεί. Με τίποτα όμως ένα ενυδρείο δεν θεωρείται ώριμο, αν δεν συμπληρώσει τουλάχιστον 6-12 μήνες λειτουργίας.
Αυτο δεν προσφερει ασφαλεια στα ζωντανα που εισαγονται στο τελος, ιδιως αν ειναι βυθου. Σαφώς. Είναι η διαφορά μεταξύ στρωμένου & ώριμου ενυδρείου. Γι' αυτό και είναι κανόνας, ζώα που ζουν κοντά στο βυθό (γαρίδες, plecos, κλπ) να μην μπαίνουν πριν "τρέξει" κάποιους μήνες το ενυδρείο. Αυτός όμως ο κανόνας ισχύει ανεξάρτητα από τη μέθοδο με την οποία έγινε στην αρχή το στρώσιμο. Ακόμα κι αν ρίχνεις τροφή, δεν πλεονεκτείς σε αυτό το θέμα. Πάλι χρειάζεται κάποιους μήνες ο βυθός για να ωριμάσει.
Ο ελεγχος της τροφης ειναι πανευκολος και τον δοκιμασα και ως αρχαριος. Απλα βαζεις λιγη τροφη και αν δεις μυκητα/μουχλα, την αφαιρεις. (εγω δεν ειδα ποτε). Ναι. Το ότι εσύ δεν είχες προβλήματα όμως, δεν σημαίνει ότι συμβαίνει και για όλους το ίδιο.
Ισα ισα να επιταχυνει τον κυκλο. Τα βακτηρια ετσι κι αλλιως υπαρχουν στο ενυδρειο. Σωστά. Ύπάρχουν σε εξαιρετικά μικρούς αριθμούς παντού. Μπορεί να υπάρχουν στα υλικά του ενυδρείου, του φίλτρου, στο νερό του δικτύου. Σκοπός του στρωσίματος είναι ταϊζοντάς τα να τους επιτρέψουμε να πολλαπλασιαστούν και να δημιουργήσουν αποικίες στα υλικά του φίλτρου (το φίλτρο τους προσφέρει ΜΕΓΑΛΗ επιφάνεια για να εξαπλωθούν οι αποικίες -σφουγγάρια, siporax κλπ και ροή νερού με θρεπτικά συστατικά -ΝΗ3, ΝΟ2, κλπ)
Η απολυτη σταθεροτητα της τιμης της αμμωνιας, τι προσφερει? Κανείς δεν μίλησε για απόλυτη. Μια σχετική σταθερότητα στις τιμές της αμμωνίας όμως προσφέρει σταθερότητα στην παροχή θρεπτικών συστατικών, που με τη σειρά της επιτρέπει στα βακτήρια και τα διεγείρει ώστε να πολλαπλασιαστούν ταχύτατα. Ένα βακτήριο, εάν βρει σωστό θρεπτικό υλικό πολλαπλασιάζεται με γεωμετρική πρόοδο και δημιουργεί μία αποικία από πολλές χιλιάδες βακτήρια-κλώνους του. Το φίλτρο σου όταν έχει "στρωθεί" φιλοξενεί πολλές χιλιάδες τέτοιες αποικίες, που είναι όμως ευαίσθητες στην σταθερή και συνεχή προσφορά τροφής. Αν κάνει πχ. διακοπή η ΔΕΗ και δεν δουλέψει ο κυκλοφορητής, η αμμωνία μένει να κάνει παρέα στα ψάρια και τα βακτήρια μένουν χωρίς τροφή. Αν κρατήσει πάνω από λίγες ώρες, η απώλεια σε βακτήρια είναι σοβαρή. Η σταθερή παροχή θρεπτικού υλικού είναι ΒΑΣΙΚΗ όταν θέλεις να διατηρήσεις ζωντανά τα βακτήρια, πόσο μάλλον όταν θέλεις να πολλαπλασιαστούν.
Σ.Σ.: Χαίρομαι που γίνεται αυτός ο διάλογος, γιατί τον βρίσκω πολύ εποικοδομητικό, τόσο και για τους δυο μας, όσο και για όσους τον παρακολουθούν. Αυτός είναι ο σκοπός των fora. Ιδίως όμως σε θέματα βιολογίας του ενυδρείου, το έχω μελετήσει καλά. Πέρα από την όποια εμπειρία με τα ενυδρεία, η βιολογία και η οικολογία (σαν επιστήμη & κλάδος της βιολογίας) αποτελούν το χόμπυ μου από δεκαετίες, Τυχαίνει δε και οι σπουδές μου να περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και τα αντικείμενα της μικροβιολογίας, της βιολογίας και της βιοχημείας. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ακούγονται οι γνώμες, αλλά το θέμα είναι ό,τι βγαίνει τελικά προς τα έξω να είναι όσο γίνεται πιο σωστό και αντικειμενικό. Γιατί μας διαβάζουν πολλοί. Επειδή ξέρω πως το forum το παρακολουθούν και βιολόγοι (έχω ήδη εντοπίσει κάποιους) θα ήταν καλό να πάρουν κι αυτοί θέση, για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα προς όφελος όλων μας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02267 seconds with 11 queries