Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 04-02-15, 20:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingor83 Εμφάνιση μηνυμάτων

Πρόταση για τη διατροφή των ψαριών Τάκη ?
Φίλε kingor83,
προφανώς ο Σπύρος θέλει να δει και άλλα χρυσόψαρα σαν και αυτά

BORKED


Για τροφή καλό είναι να έχεις διάφορες μικρές συσκευασίες (όσο μικρές μπορούμε να έχουμε όταν έχουμε χρυσόψαρα γιατί τρώνε καλά) για να μη μένουν πολύ χρόνο και χάνονται οι βιταμίνες τους.
Προσωπικά προσπαθώ να ταΐζω τροφή σε μορφή πέλετ γιατί λερώνει λιγότερο έως καθόλου σε αντίθεση με τα φυλλαράκια, και επειδή έχω και fancy τους ρίχνω πέλετ που βυθίζονται. Εσύ που έχεις comet δεν έχεις πρόβλημα να τους ρίχνεις και επιπλέοντα πέλετ. Επίσης 1-2 φορές την εβδομάδα καλό είναι να τους ρίχνεις και λίγη τροφή με σπιρουλίνα και κάθε 2 εβδομάδες ξεφλουδισμένο και ζεματισμένο αρακά.
Που και που τους ρίχνω και γάβρο, που έχω κόψει κεφάλι και ουρά, έχω καθαρίσει από τα εντόσθια, φιλετάρισμα δηλαδή, τον έκοψα κομματάκια (μη φανταστείς πολύ μικρά, τα δικά μου είναι μοσχάρια) τον έχω στη κατάψυξη , σπάζω ένα κομμάτι, το ξεπαγώνω και τους το ρίχνω. Επίσης μαζεύω και γαιοσκώληκες από τις ζαρντινιέρες με τα λαχανικά που δεν ρίχνω λιπάσματα, τα καθαρίζω , τα περνάω με βραστό νερό, τα κόβω κομματάκια και στη κατάψυξη , σπάω κομμάτι , ξεπάγωμα και μπλουμ
Κάτσε να γίνει καλά το ψαράκι σου και συζητάμε και DIY τροφές.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries