Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 28-01-12, 16:42
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μην ακους τι σου λενε στα πετσοπ, να πουλησουνε ακριβα πραγματα θελουνε. στο δικο μου ενυδρειο το παχος του βυθου δεν ειναι πανω απο 5 εκατοστα και εχω καταφερει να το κανω ζουγκλα. θα σου πω τι εκανα εγω και πιστευω πως θα βοηθηθεις αρκετα. θα πας να αγορασεις το tetra initial sticks, θα βγαλεις το μισο χαλικι απο το ενυδρειο και θα απλωσεις τα στικς στο χαλικι που ειναι μεσα στο ενυδρειο (νομιζω η συσκευασια ειναι για 300 λιτρα, εσυ θα βαλεις πιο λιγο τα 2/3 περιπου). στη συνεχεια θα βαλεις παλι το χαλικι που αφαιρεσες, ετσι ωστε να σκεπαστουνε καλα τα στικακια, μολις τελειωσεις θα εχεις ενα γονιμο βυθο. σε συνδυασμο με ενα φωτιστικο της glo με δυο λαμπες απο 24 βατ, ενα συστημα για co2 με μαγια και ζαχαρη και λιπασματακια της seachem (καθα δυο μερες) δεν προλαβαινω να κλαδευω.
εχω μεσα ευκολα φυτα (vallisneria spiralis και americana, hydrocotyle leycocephala, 3 ειδη κρυπτοκορινες, ενα φυτο που μοιαζει με κερατοφυλλο, hygrophila polysperma και corymbosa) και μερικα λιγο πιο απαιτητικα (cabomba caroliniana, nymphaea lotus). οταν θα ερθει η στιγμη να κανω παρουσιαση θα καταλαβεις τι γινεται.
προχωρα με ευκολα φυτα στην αρχη και θα πανε ολα καλα.
ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να παρεις και λιπασμα σε ταμπλετες, για να βαλεις καποια στιγμη οταν θα τελειωσουν τα θρεπτικα απο τα στικς, αλλα αυτο θα αργησει να γινει οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, εγω χρειαστηκε να βαλω ταμπλετες μετα απο 4 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries