Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-09-21, 18:24
andy1976 Ο χρήστης andy1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2012
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Up. Καλησπέρα και καλη αρχή και από εμένα. Κατ' αρχην να σου πω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και εγω μπηκα στο χόμπυ πριν απο 20 περίπου χρόνια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.(ενα χρυσόψαρο δωρο σε πλαστικό κουτι.)
Ξεκιναω απο τα απλά πρώτα.
1. Το κιτρινισμα στο νερό προέρχεται απο το ξύλο που έβαλες μέσα. Ολα τα φυσικά ξύλα και ρίζες που βάζουμε στα ενυδρεία μας οταν είναι καινούργια το βγάζουν. Με ις αλλαγες νερού σιγα σιγά θα φύγει.
2. Μιας και τα ψαρια εχουν μπει στο ενυδρείο, θα κάνεις αναγκαστικά το στρώσιμο με τα ψάρια. Το υγρό που σου εδωσαν δεν το γνωρίζω οποτε δεν μπορω να σου πω κάτι.
3. Θα προμηθευτείς από ενα ενημερωμένο μαγαζί βακτήρια για το στρώσιμο του φίλτρου και θα συνεχίσεις να μετράς την αμμωνία καθημερινα.
Προσπάθησε να μην ταΐζεις πολύ μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου.
4. Αν η αμμωνία αρχίσει να ανεβαίνει θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού αναγκαστικά για να μην χάσεις τα ψαράκια.
5. Αν μπορείς να βρεις μπολι(βιολογικό υλικό στρωμένο με βακτήρια) από άλλο ενυδρείο για το φιλτρο σου θα επισπεύσει το στρώσιμο πολύ.
6. Και πιο σημαντικό, Μην αγχώνεσαι. Υα χρυσόψαρα ειναι πολύ ανθεκτικα ψαράκια, ολα θα πανε καλά.
7. Διάβασε οσο πιο πολλά μπορείς για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου.
ΥΣ. Τον θερμοστατη δεν τον χρειάζεσαι με τα χρυσόψαρα. Ειναι ψαράκια κρύου νερού.
Καλη αρχη και οτι χρειαστείς ρωτά.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries