Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #112  
Παλιά 01-10-18, 11:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο...τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν θα ειχε νοημα να εχω αμφιποδα κ κοπηποδα...
Υποθετω πως απλως μου ειχε μεινει η λοξα απο τοτε που ηθελα να κανω ρεεφακι με μανδαρινους μεσα...
Στην δικια μου την περιπτωση θα ηταν σχεδον ανωφελο και κοστοβορο ...
Οσον αφορα το καθαρισμα του νερου ειχα διαβασει σε ξενη ιστοσελιδα οτι τρεφονται εκτος του φυτοπλαγκτον κ με detritus ... ξερω δεν ειναι ακριβως καθαρισμος του νερου ....
Λοιπον για το 60λ αποφασισα να το βαλω στο επιπλο κ μεσα να υπαρχουν:
DSB
Βραχος
σκιμμερ μαλλον buuble magus ποιο ομως και απο που ??
Α/Α
καποια πατεντα για algae scrubber (θα το δουμε αυτο)
και αντλια επιστροφης αυτην που ειχα πει
Για χημικη φιλτρανση αν οπως μου ειπατε να μην βαλω το εξωτερικο φιλτρο τοτε μπορω να χρησιμοποιησω το ενσωματωμενο κρεμαστο φιλτρο του 60λ
Ωστοσο απο φιλτρανση θα ειμαι καλα??
ποσο νεκρο βραχο να παρω (γιατι τραγανα γιοκ)
τωρα τα παραπανω απαιτουν διαμερισματα η μπορω και χωρις ????
Και τελος απο τα λινκ που εστειλα πριν ποια αποχη να αγορασω ?
Ευχαριστω και συγνωμη που γινομαι κουραστικος
Αφού θα το κάνεις sump σου προτείνω τα παρακάτω...

DSB θέλει μεγάλη επιφάνεια για να λειτουργήσει.. έχω δει να το βάζουν ακόμα και σε γλαστράκια, αλλά πιστεύω οτι δεν προσφέρει κάτι, παρά θα σου πιάνει χώρο.. Επίσης όπως σου είπα είναι επικίνδυνο με την ροή αυτή που θα έχεις να φεύγει άμμος στην επιστροφή και να καταστρέφεις και την αντλία μεταξύ των άλλων...

Βράχο, πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί βάζουν στο sump, εκτός αν δεν είναι επιθυμητός στο κυρίως ενυδρείο... Βάλε στο κυρίως ενυδρείο όσο βράχο θες και θα είσαι κομπλέ... Αν θες να βάλεις πολύ λίγο, τότε βάλε κάποιο τούβλο στο sump, π.χ. Xport Bio, ώστε να κάνει δουλειά και να μη σου πιάνει και χώρο... Αν μπορείς, βρες μερικά πορώδη/ελαφριά κομμάτια και βάλε.. Θεωρώ περιττό να βάλεις νεκρό βράχο για reef ενυδρεία.. Αν έχεις αρκετό βράχο και ιδανικός να μην είναι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Σκίμμερ θα σου πρότεινα, Bubble Magus Curve A5 ή το Bubble Magus Curve 5.. το πρώτο είναι το τελευταίο μοντέλο και η διαφορά στην τιμή τους είναι πάρα πολύ μικρή... Από fish-street έχω αγοράσει δύο φορές, που έχει στοκ από Αγγλία, ώστε να γλιτώσεις φόρους, κόστος εκτελωνισμού κλπ...

Η αντλία επιστροφής σου είναι μια χαρά..

Μικρά φιλτράκια κάνουν για ενεργό άνθρακα.. για αντιφώσφορο καλύτερα κάποιο ριακτοράκι, αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου, φτιάχνεις και ένα μόνος σου με μηδαμινό κόστος... Αν πας σε algae scrubber ή μινι refugium δεν θα χρειαστείς... Δεν έχω βάλει ποτέ σε ενυδρεία μου, μέχρι και 400 λίτρα και δεν είχα ποτέ τιμές φωσφορικών που να μου δημιουργούν πρόβλημα...

Α/Α -> άνθρακας, αντιφώσφορο?

Στο sump θα πρέπει να κάνεις διαμερίσματα.. Δεν ξέρω αν έχει γωνίες το ενυδρείο σου και σου είναι δύσκολο να κολλήσεις επιπλέον τζάμια.. Αλλά η γνώμη μου είναι να το αφήσεις για κάτι άλλο το έτοιμο το 60άρι και να φτιάξεις ένα καινούριο.. όσα sump γύρω στα 60-80 λίτρα έχω φτιάξει, δεν κόστισε κανένα πάνω από 20 ευρώ, οπότε πιστεύω από το να βασανιστείς, είναι ένα μηδαμινό κόστος..
Θα σου πρότεινα τα παρακάτω διαμερίσματα..
1ο μικρο διαμέρισμα όπου θα κατεβάινουν οι σωλήνες από το κυρίως ενυδρείο και θα χύνεται αθόρυβα το νερό..
2ο μικρό διαμέρισμα όπου θα υπερχειλίζει το νερό από το πρώτο και θα βάλεις σφουγγάρια και μια λεπτή στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι για να σου καθαρίζει το νερό.. Ιδανικά σε ένα καλαθάκι, ώστε να μπορέις να το καθαρίζεις έυκολα.. Μπορείς να παίξεις και με κάλτσες στο πρώτο διαμέρισμα, αλλά δεν το πολυπροτείνω..
3ο διαμέρισμα το σκίμμερ.. και τα φίλτράκια
4ο διαμέρισμα ένα χώρο με βράχο και ισχυρό φως από πάνω του, όπου θα είναι για δημιουργία και ανάπτυξη άλγης, κάτι σαν μικρό refugium.. Ιδανικά θα αποκλείσεις το φως από τα υπολοιπα διαμερίσματα καθώς και από πάνω για να μη σου γεμίζει όλο το sump με άλγες.. Αν το φτιάξεις θα σου πω πως να το κάνεις.. Είναι ο πιο τεμπέλικος τρόπος να αποκτήσεις άλγες και να ξεχάσεις νιτρικά και φωσφορικά.. Μπορείς φυσικά να φτιάξεις σε αυτό τον χώρο algae scrubber ή κάτι άλλο...
5ο διαμέρισμα αρκετό χώρο για την επιστροφή, καθώς τα λίτρα που θα κατεβάζεις θα είναι αρκετά...

Αν κάνεις αλλαγές νερού τακτικά και ταίζεις συνετά, μπορεί να μην χρειάζεσαι το μινι refugium.. Αν έχεις ισχυρό φωτισμό στο κυρίως ενυδρείο, μοιραία θα σου γίνουν οι βράχοι λίγο σαν refugium Προσωπικά μου αρέσει.. Αν φωτίζεις απλά ικανοποιητικά δεν θα έχεις θέμα.. Αν φτιάξεις το μινι refugium, ότι ωσφορικά/νιτρικά θα απορροφούνται εκεί και θα είσαι κομπλέ.. Το refugium θέλει χαμηλές θερμοκρασίες, το πολύ μέχρι 24-25.. αν μπορέις να τις κρατήσεις εκεί θα είσαι κομπλέ όλο τον χρόνο, αν σου ξεφύγουν παραπάνω τους ζεστούς μήνες, θα σταματήσει να αναπτύσσεται και θα αρχίσει να λιώνει, με αποτέλεσμα νιτρικά/φωσφορικά και δημιουργία άλλων αλγών, κυρίως στα τζάμια κλπ κλπ..
Επίσης έχω διατηρήσει μεγάλα ενυδρεία, μόνο με refugium, χωρίς σκίμμερ, είτε στο sump είτε στο κυρίως ενυδρείο, όπου όσο και να τάιζα νιτρικά/φωσφορικά ήταν πάντα μηδέν... Εσύ επιλέγεις...

Αποφάσισε επίσης τι υπερχείλιση θα κάνεις, κρεμαστή ή τρύπημα..
Αυτά.. ελπίζω να σου ξεδιάλυνα λίγο το τοπίο
καλή συνέχεια..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,13757 seconds with 11 queries