Θέμα: 250 Λτ + 80λτ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 14-05-12, 20:52
ανδρεας νικολαου Ο χρήστης ανδρεας νικολαου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2012
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε,
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Έχω στήσει το ενυδρείο μου βάσει των συμβουλών ενός ξάδελφου ο οποίος είχε θαλασσινό ενυδρείο για αρκετά χρόνια με ελάχιστες απώλειες. Πέρσι λόγο μετάθεσης του σε άλλη χώρα μου χάρισε κάποια ψάρια από το ενυδρείο του. Από εκείνο πήρα το powder blue, το angel fish, το three stripes damsel και την ανεμώνη. Τα ψάρια του είναι ηλικίας 6 χρόνων και από ότι μου είπε είναι αρκετά μεγάλα ηλικιακά. Ο τρόπος λειτουργίας του ενυδρείου του ήταν ακριβός όπως το δικό μου, χωρίς σκίμμερ, χωρίς uv. Είχε σαμπ με mangrove και μακαρόνια.
Σήμερα έβαλα στο σαμπ μου επεξεργασμένο άνθρακα της seachem γιατί ο άνθρακας της produc super activated carbon δεν έκανε για θαλασσινό νερό από ότι μου έχουν πει. Το Σάββατο εγκατέστησα το controller με τα fans. Η ακριβής θερμοκρασία του ενυδρείου μου είναι 25.6 Κελσίου. Τα fans τα ρύθμισα να ξεκινούν στους 27 βαθμούς και να σβήνουν στους 26.
Για το σκίμμερ προτιμούσα στο σαμπ γιατί δεν ήθελα να φαίνετε στο ενυδρείο. Θα κοιτάξω και την επιλογή κρεμαστό έξω από το σαμπ.όμως ο μόνος χώρος που το χωράει για να κρεμαστή είναι στην ίδια θήκη με την αντλία επιστροφής. Ρώτησα σε ένα από τα μεγαλύτερα καταστήματα στην Κύπρο για το mce600 αλλά δεν το έχουν. Καμία άλλη επιλογή? Αυτό που με προβληματίζει είναι η κατανάλωση ρεύματος. Τώρα χωρίς την λειτουργία των ανεμιστήρων και φυσικά της θερμάστρας έχω κατανάλωση 0.75 εύρο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries