Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 10-04-10, 11:38
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Λοιπόν δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά έτσι όπως το αντιλήφθηκα το ζήτημα, η πορεία επιλογής ψαριών είναι η εξής:
Αρχικά κάθεσαι και διαβάζεις με τις ώρες για είδη και απαιτήσεις. Στις απαιτήσεις, εκτός από τη χημεία νερού (υπολογίζεις πάνω κάτω τις ιδανικές τιμές για κάθε είδος, όχι κάτι τιμές με εύρος από δω μέχρι τη Λάρισσα), λαμβάνεις υπόψη και τελικό μέγεθος του ψαριού, αν είναι επιθετικό ή όχι και πόσα άτομα ομάδα χρειάζεται (και αν).
Σ αυτό το σημείο νομίζω βλέπεις ποια είδη είναι συμβατά και ποιά όχι, Οπότε κάπου εδώ καταλήγεις στα είδη που θές να φιλοξενήσεις (καλού κακού κάνεις και μια ερώτηση στο φόρουμ, να δεις τι θα σου πουν από θέμα καθαρά εμπειρίας).
Αφού καταλήξεις σε είδη ψαριών, υπολογίζεις πόσα λίτρα απαιτεί το κάθε είδος ξεχωριστά (νομίζω ότι για ένα είδος μόνο μπορείς να βρεις αντιστοιχία αριθμού-λίτρων από το internet). Αν δεν βρεις, ρωτάς στο forum!
Κατόπιν δίνεις τα λίτρα που απαιτεί το "πιο απαιτητικό είδος" (αυτό που θέλει τα πιο πολλά) και φτιάχνεις μια σύνθεση ειδών ως εξής:
Έστω ότι το είδος 1 θέλει 1 άτομο 100 λίτρα και το κάθε ψάρι πάει σε ζευγάρι: άρα θες ενυδρείο 200 λίτρων τουλάχιστον (κοιτάς και πόσο γεννοβολούν, σοβαρός παράγοντας).
Το είδος 2 θέλει για 5 άτομα 100 λίτρα, θα βάλεις 5 και όχι 10. Δίνεις χώρο στο πρώτο είδος.
Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι στον υπολογισμό λίτρων για πολλά είδη, λαμβάνεις υπόψη σου τον όγκο που "κλέβει" το ένα είδος από το άλλο (τώρα το πόσο είναι αυτό, είναι εμπειρικό και σχετίζεται κατά πολύ με τα στρώματα νερού που κινείται το κάθε είδος).
Πάντως μόλις φτιάξεις την υποθετική ψαροσύνθεση, κάνεις και μια ερώτηση στο φόρουμ να τσεκάρεις!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01465 seconds with 11 queries