Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 09-03-07, 22:48
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Εχω σιγουρο ζευγαρι και γεννηστρα ετοιμη να το δεχτει......Το φιλτρο μου ειναι καλα στρωμενο , τα παντα δουλευουν στην εντελεια και ειμαι αποφασισμενος!!!!!! και φυσικα οπλισμενος με υπομονη και επιμονη........
ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ

Αν μια παραμετρος του νερου ειναι σημαντικη για την επιτυχη αναπαραγωγη των δισκων τοτε αυτη σιγουρα ειναι η σκληροτητα ..... Οσο πιο χαμηλη σκληροτητα εχει το νερο τοσο πιο ευκολα το σπερμα διαπερνα το αυγο και επιτυγχανουμε υψηλοτερα ποσοστα γονιμοποιησης...... Η προτεινομενη σκληροτητα ειναι κοντα στο 2 αλλα και μεχρι 6 βαθμους τα ποσοστα ειναι υψηλα οποτε μην αγχωνεστε...... Οσο αφορα το Ph οι γνωμες διίστανται με μια ταση να μην θεωρείται σημαντικος παραγοντας παντως αυτο δεν αναιρει τον γενικο κανονα οτι οι δισκοι απαιτουν οξινο νερο (Ph 6-6, κανονας που θα ακολουθησουμε και στη γεννηστρα μας.......

Θεωρω περιττο να πω οτι το νερο μας θα πρεπει να πεντακαθαρο οσο αφορα αμμωνιες , νιτρικα και νιτρωδη αφου τα μικρα μας ειναι πολυ ευαισθητα ........

Η θερμοκρασια τωρα ειναι ενας σημαντικος παραγοντας που μπορει να παιξει ρολο και στην εναρξη της αναπαραγωγικης διαδικασιας....... Πολλοι εκτροφεις υποστηριζουν οτι καθημερινες αλλαγες νερου 20-25% με κρυο νερο ( 24-25) μπορουν να εκκινησουν την αναπαραγωγη ενος ανενεργου ζευγαριου (αφου θεωρουν πως προσομοιωνουν την εποχη των βροχων!!!!) Οι αλλαγες αυτες πρεπει να συνοδευονται και απο επαρκες ταισμα με ζωντανες τροφες και μοσχαροκαρδια ωστε να ξυπνησουμε το αναπαραγωγικο ενστικτο του ψαριου...... Γενικα ομως η θερμοκρασια στη γεννηστρα θα πρεπει να διατηρείται στους 28-30 βαθμους......
ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ

Πολλοι εκτροφεις του εξωτερικου (κυριως Ασιατες) υπολβαλλουν το ζευγαρι σε ενα ειδος απολυμανσης πριν αρχισουν την αναπαραγωγη...... Η διαδικασια αυτη περιλαμβανει την προληπτικη θεραπεια πρωτοζωων , σκουληκιων , ιων κλπ με τη χρηση πολλων χημικων ουσιων και αντιβιωτικων ωστε τοσο το ενυδρειο οσο και οι γονεις να ειναι απαλλαγμενοι απο οτιδηποτε (σχεδον) θα μπορουσε να βλαψει τα μικρα......Εγω αυτη τη μεθοδο τη διαβασα (cleaning of a breeding pair by Andrew Soh) αλλα δεν θα την εκανα με τιποτα στα ψαρια μου...... Μου θυμισε χημιοθεραπεια καρκινοπαθους και τα ψαρακια μου τα λυπαμαι ......


ΓΕΝΝΕΣΙΣ

ΜΕΡΑ 1η
Με ανοικτο το στομα παρακολουθουμε το ζευγαρι μας να γενναει τα αυγουλακια του πανω στον κωνο...... Η μαμα αφηνει σειρες αυγων και ο υπερηφανος πατερας κανει περασματα απο πανω τους γονιμοποιωντας τα με το σπερμα του......Η διαδικασια αυτη μπορει να κρατησει και παραπανω απο μια ολοκληρη ωρα...... Καλο ειναι κατα τη διαρκεια της να κρατηθουμε μακρια απο το ενυδρειο (δυσκολο το ξερω) και να περιορισουμε ολες τις κινησεις γυρω απο αυτο ωστε να αφησουμε το ζευγος ηρεμο να επιτελεσει το καθηκον του......
ΠΡΟΣΟΧΗ
, οπως ειπαμε και παραπανω πρεπει να δωσουμε στην σκληροτητα του νερου αλλα και στη χαμηλη κυκλοφορια του νερου κοντα στον κωνο αναπαραγωγης ωστε το σπερμα να γονιμοποιησει το μεγαλυτερο ποσοστο των αυγων........

Αυτη ειναι η ιδανικη διαδικασια, δυστυχως διαφορες περιπλοκες μπορει να παρουσιαστουν και να δυσκολεψουν τα πραγματα..... Εχουν παρατηρηθει οι παρακατω......
  • Το θηλυκό ενω εναποθετει τα αυγα του κανονικα δεν αφηνει τον αρσενικο να πλησιασει και να γονιμοποιησει τα αυγα
  • ο αρσενικος απλα καθεται και παρακολουθει την ολη διαδικασια
  • ο αρσενικος ακολουθει το θηλυκο αλλα αντι να γονιμοποιει τα αυγα, τα τρωει....
ολα τα παραπανω ειναι πιθανα και δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν αμεσα , συνηθως οφειλονται στην ανωριμοτητα του ζευγαριου και συνηθως διορθωνονται μετα απο καποιες γεννες.......

Οταν τελειωσει επιτυχως η παραπανω διαδικασια το ζευγαρι καθεται κοντα στα αυγα του και τα αεριζει με τα πτερυγια και το στομα του...... Αυτο το κανει ωστε να υπαρχει συνεχης κυκλοφορια νερου γυρω απο τα αυγα και να αποτρεψει τη δημιουργια fungus (ασπρη μουχλα) ......

Καλο θα ηταν να καλυψουμε την οθονη εξωτερικα με ενα πανι ή χαρτονι ωστε το ζευγαρι να μην εκνευριζεται απο εξωτερικα ερεθισματα και κινησεις.... Οι δισκοι γενικα ειναι εκπληκτικοι γονεις και προστατευουν μανιασμενα τα μικρα τους, δυστυχως ομως αυτη η υπερπροστασια μπορει να τους οδηγησει να φανε τα αυγα τους αν διαισθανθουν αμεσο κινδυνο για αυτα.........

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
  1. Μην ξεχνατε το φως νυχτας , οι δισκοι πρεπει να εχουν συνεχη επαφη με τα μικρα τους , το απολυτο σκοταδι μπορει να τους στρεσσαρει και να πιστεψουν οτι εχασαν τα αυγα τους!!!!!
  2. ΜΗΝ ΤΑΪΖΕΤΕ , για τις επομενες 4-5 μερες δεν χρειαζεται να ταισετε το ζευγος, τοσο για λογους καθαριοτητας του νερου οσο και γιατι μπορει να ταραξετε τους γονεις...... Μην λυπαστε , τα ψαρια δεν εχουν απολυτως κανενα προβλημα να μεινουν νηστικα για τοσο μικρο διαστημα (αν και το πιθανοτερο ειναι ακομα και αν τα ταισετε να μην φανε απο το αγχος τους.....)


ΜΕΡΑ 2η

Ολα πανε καλα και το ζευγος συνεχιζει να αεριζει τα μικρα του και παρατηρειτε οτι ελαχιστα αυγα εχουν αρχισει να ασπριζουν.......

Αν ομως ολα δεν πανε καλα , ενδεχεται
  1. οι γονεις να αρχισουν να τρωνε τα μικρα
  2. τα περισσοτερα αυγα εχουν αρχισει να ασπριζουν
  3. αφου τα περισσοτερα αυγα ασπρισαν οι γονεις αρχισαν να τρωνε τα αυγα ωσπου δεν εμεινε κανενα
Δεν χρειαζεται ανησυχια.....Σας εχω τις λυσεις και για τα τρια προβληματα...... Οπως ειπαμε παραπανω οι γονεις οδηγουμενοι απο τα παναρχαια ενστικτα τους αεριζουν τα αυγα ωστε αυτα να μην πιασουν fungus..... Η μουχλα αυτη παρουσιαζεται τοσο γιατι καποια απο τα αυγα δεν εχουν γονιμοποιηθει και χαλανε οσο και γιατι το νερο μας δεν ειναι πεντακαθαρο.... To fungus με το που θα εμφανιστει καπου αρχιζει να εξαπλωνεται ραγδαια , πραγμα που το γνωριζουν οι γονεις και για το λογο αυτο αρχιζουν να τσιμπανε τα χαλασμενα αυγα ωστε να τα απομακρυνουν και να μειωσουν την εξαπλωση αυτης της μουχλας..... Δυστυχως τα αυγα συνηθως ειναι πολυ πολυ κοντα το ενα με το αλλο και οι γονεις δεν εχουν και το καλυτερο σημαδι, οποτε αντι να ξεκολλησουν το χαλασμενο αυγο μπορει να καταστρεψουν μια ολοκληρη περιοχη γυρω απο αυτο και σιγα σιγα να μην αφησουν τιποτα......Ενας αλλος λογος που μπορει να οδηγησει τους γονεις να φανε τα αυγα τους ειναι καποιος πιθανος κινδυνος που αισθανθηκαν (καποια αποτομη κινηση, ενας δυνατος θορυβος) και για να πρστατευσουν τα αυγα τους τα τρωνε...... Φυσικα υπαρχει παντα και το θεμα της ανωριμοτητας ή του εκφυλισμενου γονικού ενστίκτου που δεν επιτρεπει στους γονεις να ξεχωρισουν τα γονιμοποιημενα απο τα χαλασμενα αυγα και τα τρωνε ολα......

ΛΥΣΕΙΣ
  1. Η πρωτη λυση που δυστυχως δεν εγγυαται τιποτα, ειναι να κανουμε υπομονη και να περιμενουμε τα ψαρια μας να ωριμασουν και να τα καταφερουν μονα τους μετα απο καποιες γεννες . (το ζευγαρι που εχω στο αβαταρ εκανε τριαντα αποτυχημενες γεννες μεσα σε ιδανικη γεννηστρα χωρις ποτε να ωριμασει, αντιθετα το ζευγαρι που μου εδωσε την πρωτη επιτυχημενη γεννα, τα καταφερε μολις στη δευτερη γεννα μεσα σε κοινωνικο ενυδρειο μαζι με αλλα 50 ψαρια)
  2. Για μενα η πιο σιγουρη και αποτελεσματικη μεθοδος για να αποτρεψουμε το φαγωμα των αυγων αλλα και να εχουμε το ψηλοτερο δυνατο ποσοστο γονιμοποιησης ειναι η παρακάτω......4-5 ωρες μετα την γονιμοποιηση των αυγων και αφου σβησουμε τα φωτα τοποθετουμε ενα διαφανο πλαστικο σωληνα γυρω απο τον κωνο με τα αυγο.... Καλο ειναι στον σωληνα αυτο να προσαρμοσουμε καποιο βαρος ωστε να κατσει καλα στον πυθμενα..... Ο σωληνας αυτος θα πρεπει να εχει διαμετρο λιγο μεγαλυτερη απο τη μεγαλη διαμετρο του κωνου και υψος τετοιο ωστε να ειναι το ενα ακρο του πανω απο την επιφανεια του νερου αλλα να μπορει να κλεινει το καπακι του ενυδρειου..... Μεσα στο σωληνα βαζουμε σωληνακι με αερα χωρις πετρα ωστε να εχω κυκλοφορια του νερου και ριχνουμε διαλλυμα μπλε του μεθυλενιου τοσο ωστε το νερο μεσα στο σωληνα να γινει γαλαζιο προς μπλε...... Μπλε του μεθυλενιου μπορουμε να βρουμε σε οποιοδηποτε φαρμακειο...... Με τον τροπο αυτο επιτυγχανουμε
  • να αποτρεψουμε τους γονεις να φανε τα αυγα τους αλλα παραλληλα να μην χασουν την επαφη τους με αυτα
  • να απολυμανουμε με το μπλε του μεθυλενιου το νερο γυρω απο τα αυγα (και οχι ολο το ενυδρειο αφου υπαρχουν αρκετες αποψεις που θεωρουν οτι το μπλε του μεθυλενιου μπορει να κανει κακο στα ψαρια) ωστε να αποφυγουμε το σχηματισμο fungus γυρω απο τα αυγα
  • με τον αερα επιτυγχανουμε τη συνεχη κυκλοφορια νερου γυρω απο τα αυγα
Μολις τελειωσουμε και ειμαστε σιγουροι για τη σωστη εφαρμογη της μεθοδου αναβουμε τα φωτα και επανερχομαστε στη ρουτινα που εχουμε περιγραψει ως τωρα.......Τα αποτελεσματα της μεθοδου αυτης ειναι σιγουρα!!!! Καλο θα ειναι να εχουμε το νου μας μηπως και ο σωληνας δεν εφαπτεται καλα στον πυθμενα του ενυδρειου και εχουμε διαφυγη του μπλε του μεθυλενιου. Δεν πειραζει ανα 6 ωρες προσθετουμε και αλλο διαλυμα μεσα στο σωληνα και κραταμε μια σημειωση να αυξησουμε το βαρος της σωληνας ωστε στην επομενη γεννα να μην εχω το ιδιο προβλημα.......

(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AYGA 2 MERA.JPG
Εμφανίσεις:  1964
Μέγεθος:  39,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1MERA .JPG
Εμφανίσεις:  1966
Μέγεθος:  36,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PROSTASIA AYGON.jpg
Εμφανίσεις:  2389
Μέγεθος:  121,9 KB  
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pritanis : 02-05-07 στις 14:53
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05488 seconds with 12 queries