Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-07-17, 14:44
arkas Ο χρήστης arkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2015
Περιοχή: kallithea
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καλησπερα στους αγαπητους φιλους και φιλες.
Λοιπον εκανα ενα πειραμα.
Πριν παραγγειλω πραγματα ηθελα να δω εστω και εαν δεν πηγανε καλα οπως θα διαβασετε.

Κυριακη λοιπον πηρα τα παιδια μου και τα πηγα για μπανιο με την λογικη οτι θα μπορουσα να εβρισκα και κατι μικρο να δοκιμασω στο ενυδρειο.
Πηρα μαζιμου και ενα μεγαλο δοχειο , και αυτο ποθ βρηκα!!! ηταν 2 σαλιγκαρια μεγαλουτσικα, πετρες οι οποιες ειχαν επανω τους και φυτο...χορταρακι! και μαλισταο μικρος ελεγε μπαμπα εβαλα τον ζωντανο βραχο εγω! ενα στρειδι και εναν μικρο αχινο. Τα εβαλα στο δοχειο με νερο απο την περιοχη του μπανιου.
Φτανωντας δεν το εκανα αμεσως αλλα μολιες μπορεσα και ηρεμησαν τα μικρα εβαλα το νερο στο ενυδρειο και εβαλα επισης το φιλτρο με το αντιφωσφορο και τον ανθρακα και λαμπα ασπρη με led μπλε. Το σαλονι ηταν ενα πεδιο δοκιμων.
Ειχα κρατησει απο πριν μονο χαλικακι ψιλο μαυρο απο προηγουμενη δοκιμη σε γλυκο νερο ψαρια.
Εννοειται οτι ηταν πλυμενο και καθαρο....

Ο αχινος δυστηχως εφυγε μαλλον 1ος και μετα ειχα κατα ακολουθια τα 2 σαλιγκαρια και την επομενη ημερα το στρειδι.
Συμπερασμα!!! χωρις να ξερω...και ακουω σχολια...
Το νερο που εφερα παραλληλα απο θαλασσα μαζι με νερο οσμωσης τα πειραξε!
δεν επρεπε ποτε ναμπουνε οι πετρες με την 'βλαστηση χορταρι ξυρισμενο που εχουν ..μεσα στο ενυδρειο.
Ισως ανεβηκε η θερμοκρασια που ερχομασταν στο νερο...
Παντως το εγχειρημα ηταν λαθος.
Εαν τα καταφερω στο Σ/Κ θα κοιταξω για καβουρακι μονο και γαριδουλα...
το διχτυ που εχω τον αντιφ.+ανθρακα μπορω να το ξανα χρησιμοποιησω με το υλικο???? η το πεταω οπως ειναι....
σκιμερ θα βαλω αυτην την εβδομαδα περιμενω ενα....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries