Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 09-05-17, 23:49
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τον Δεκέμβριο του 2009... παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα (όσοι είσαστε μέλη του Greek Discus ΙΣΩΣ έχετε διαβάσει το θέμα). Απ' όσο γνωρίζω και στο εξωτερικό... αποδεκατίστηκαν ενυδρεία δίσκων.
Προσωπικά ΔΕΝ έχασα ούτε ένα ψάρι... αλλά πιθανότατα τα πρόλαβα γιατί βλέποντας αυτό που γίνεται στα ενυδρεία των άλλων, κινήθηκα πολύ γρήγορα.

Περιληπτικά το δικό μου ιστορικό...
...ενώ τότε ΔΕΝ έκανα αγορές δίσκων για πολύ καιρό, αποφάσισα να πάρω για να "σπάσω" την "γραμμή" αίματος στους δικούς μου, με την ευκαιρία επίσκεψης σε κατάστημα για επιλογή ψαριών, που θα αγόραζε φίλος. Τα ψάρια που πήρα ΔΕΝ ήταν σε ενυδρείο με φάρμακο (που είδα ότι είχε μπει, σε κάποια άλλα)... και μπήκαν καραντίνα για 40 μέρες.
Επειδή κάποια στιγμή άρχισαν να "ψιλοαρπάζονται" επέσπευσα λίγο (20 μέρες) την εισαγωγή τους στο κύριο ενυδρείο. Την 8η μέρα όλα τα άλλα ψάρια ήταν μαύρα με "ξεφλουδίσματα" και βλέννες να κρέμονται από τα σώματα τους, μαζεμένα "μπάλα" σε μια γωνία... ενώ τα νεοφερμένα στην "κοσμάρα" τους. Ξεκίνησα αμέσως θεραπεία και σε 5 μέρες, τα πράγματα άρχισαν να "στρώνουν".
Επειδή σε μια τηλεφωνική επικοινωνία που είχα... μου αναφέρθηκε προσβολή ενυδρείου που είχε διαφορά ολόκληρο όροφο (οπότε το συμπέρασμα ήταν ότι μεταφέρεται με τον αέρα)... αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα μετά από 15-20 μέρες (από το τέλος της θεραπείας).
Σε άλλο δωμάτιο που είχα ένα αρσενικό και ετοίμαζα για αναπαραγωγή, μετέφερα το ένα από τα 2 νεοφερμένα θηλυκά.
Άρχισαν αμέσως τον "χορό"... και μερικές μέρες αργότερα είχαν μωρά (πεντακάθαρα)... και μάλιστα την μητέρα και 4 από αυτά, τα έχω ακόμα.
Τα νέα ψάρια ήταν του Tony Tan... και το αρσενικό Stendker.

Τότε μιλούσαμε για την πανώλη των δίσκων... ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ όντως... ήταν αυτή η αιτία.
Τα ψάρια που μεταφέρουν το πρόβλημα όπως φάνηκε... ΔΕΝ δείχνουν σημάδια της νόσου.
Από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει... μάλλον και τώρα πρόκειται για το ίδιο πράγμα.


Για τέτοια γεγονότα ΔΕΝ μπορώ να θεωρήσω ότι φέρουν αποκλειστική ευθύνη τα καταστήματα αλλά σίγουρα... θα πρέπει να ενημερώνονται, για να ενημερώσουν με την σειρά τους, τους εκτροφείς.

Εύχομαι καλή τύχη σε όσους έχουν πρόβλημα... και θα θυμίσω ποτέ ΔΕΝ μπορούμε να είμαστε σίγουροι.... άρα μεγάλη προσοχή.

ΥΓ. Θα αποφύγω να σχολιάσω αυτό που γράφτηκε για τους ροδόστομους παραπάνω.... θεωρώ ότι... θα έπρεπε ήδη να είναι γνωστό.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01980 seconds with 11 queries