Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-03-17, 09:21
nikhatzi Ο χρήστης nikhatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχώρα έτσι όπως σου είπε ο Κώστας,
αλλά πολύ φοβάμαι πως ίσως να έχεις συνέχεια ασθένειες στα Neon.
Και ο λόγος είναι πως στο ενυδρείο σου έχεις ασύμβατα είδη ψαριών ως προς της παραμέτρους του νερού.
Τα Guppy θέλουν σκληρό και αλκαλικό νερό , ενώ τα υπόλοιπα μαλακό και όξινο,
και όταν τα ψάρια δεν ζουν στις παραμέτρους νερού που θέλουν στρεσάρονται και αρρωσταίνουν εύκολα.
Θα πρέπει να αποφασίσεις ποια ψάρια θα κρατήσεις που θα έχουν όμοιες παράμετρες νερού.
Επίσης , αν οι "γλυφτες" είναι pleco, το πιθανότερο είναι να μη χωράνε στο ενυδρείο σου.
Μόλις ησυχάσεις με την ασθένεια , κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου να τα πούμε αναλυτικά
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες του φίλου Κώστα, αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάποια διαφορά στα 3 Neon... Ίσως είναι νωρίς ακόμα δεδομένης της άσχημης κατάστασης στην οποία βρίσκονται. Όσον αφορά στους γλύφτες, δεν είναι pleco, είναι μικροί σχετικά με κόκκινα μάτια (θα ανεβάσω μόλις προλάβω φωτογραφίες). Μπορώ να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο εκτός από το esha2000 ή να συνεχίσω στο νοσοκομειακό ενυδρείο τη θεραπεία με το esha?

Τέλος, υπάρχει κάποια "μέση" λύση ώστε να κρατήσω και τα δύο είδη ψαριών; Προφανώς μου αρέσουν και τα guppy και τα Neon, αλλά σίγουρα θέλω πρώτα απ' όλα να είναι καλά τα ψαράκια μου και ας πρέπει να "θυσιάσω" ένα είδος από τα δύο. Στο pet shop που είχα πάει μου είπανε ότι όλα θα είναι οκ και γι' αυτό πήρα guppy και Neon, και με εξοργίζει που δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα για τα ψάρια και το νερό που χρειάζονται σε επίπεδο χημείας.

Θα επανέλθω με νεότερες πληροφορίες και φωτογραφίες,

Καλό μήνα σε όλους/ες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01620 seconds with 11 queries