Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 23-06-11, 16:33
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Θα ηθελες σε ολα τα ψαρακια που θα βαλεις μεσα να πετυχεις αναπαραγωγη? Αν ναι, στα zebra danio θα πρεπει μιας και ειναι ωοτοκα και κανουν αυγα και οχι το γονο κατευθειαν οπως τα ζωοτοκα, να παρεις το ζευγαρι που θα διακρινεις μεσα απο το κοπαδι και να το βαλεις σε αλλο ενυδρειο με μια ''σιτα'' πριν τον βυθο, ωστε τα αυγα που κανουν να χωρανε να περασουν απο την σιτα και να κατσουν στο βυθο αλλα να μην χωρανε οι γονεις διοτι τα τρωνε. Ετυχε και ειχα zebra danio 6 στον αριθμο και τα εδωσα να πανε σε μακρυτερο ενυδρειο διοτι ειναι πολυ καλοι κολυμβητες και στα 50εκατοστα μηκους του δικου μου ισως να περιοριζονταν. Στο δικο σου θα ειναι αρχοντες και θα κολυμπανε σαν τρελα. Θα τα ευχαριστηθεις και ειναι και πολυ ευκολα ψαρακια και εκεινα, οπως και τα υπολοιπα που σου προτινε ο dimis. Συνεχιζω στο θεμα με τα zebra, εγω τα εδωσα λοιπον αλλα ετυχε να ειχαν κανει αυγα μεσα στο ενυδρειο και μετα απο 2 μερες κοιταξα το αδειο μεχρι στιγμης ενυδρειο (θα εβαζα γκαπυς εκεινη τη μερα) και ειδα πανω απο 40 γονους απο τα zebra και την επομενη μερα ειχα και αλλους. Απο οτι υπολογιζω, εχω 60-80 γονους τωρα και προσπαθω να τους μεγαλωσω. Αν εβαζα τα γκαπυς θα τους τρωγανε, γιαυτο και δεν τα εβαλα. Βεβαια αν ειχα αφησει τα ζεβρακια μεσα δεν θα εβλεπα ποτε γονους για το λογο που ειπα πιο πανω, οτι τρωνε τα αυγα.

Ακομα αν εχεις ανοιχτο ενυδρειο να μην επιλεξεις zebra γιατι ειναι καλοι αλτες. Εγω ειχα 7 στο ενυδρειο αρχικα αλλα το ενα πηδηξε δυστυχως απο ενα κενο ενος εκατοστου που υπηρχε περιμετρικα μιας και δεν ειχα μετρησει ολοσωστα τις διαστασεις για το πλεξι που εβαλα απο πανω σαν καπακι, με αποτελεσμα να το βρω το καημενο νεκρο στο πατωμα, οταν γυρισα σπιτι.

Αν επιλεξεις αυτα τα ψαρακια ας μας πει και ο dimis, τι αριθμο απο καθε ειδος θα μπορεσεις να βαλεις μεσα. Εχεις μεγαλο ενυδρειο και καλα κανεις και επιλεγεις μικρα ψαρακια, θα γεμισει απο ζωη και χωρις αγχος για το αν τους φτανουν τα λιτρα σου ή οχι. Θα ειναι αρχοντες. Tρανταχτο παραδειγμα το ενυδρειο του delta66 με τα cardinal tetra του εδω: http://www.youtube.com/watch?v=WhS-s...er_profilepage και αλλο ενα παλι μεγαλο απο καποιο πετ σοπ (αν δεν κανω λαθος) του εξωτερικου, με πολλα μικρα ψαρια εδω: http://www.youtube.com/watch?v=IZQEk...&feature=share
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries