Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #446  
Παλιά 18-04-14, 16:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοειται δεν μαλωνουμε.Ετσι οπως τα γραφεις ομως προσπαθω να κανω αποκρυπτογραφηση λιγο
Ειμαι αρχαρια τελειως.
Αυτό... ξεκαθαρίζει λίγο το "τοπίο" (σε μένα).
Αυτο σημαινει οτι αυτο το πιο δραστικο που λες δεν το ξερω
Το epsom όπως σου έγραψα είναι καθαρτικό... το flagyl φάρμακο... και όπως καταλαβαίνεις φυσικά... πιο δραστικό.
αρα και δεν ξερω τι να κανω.
Σε καταλαβαίνω... γι' αυτό έγραψα παραπάνω για τα λάθη που γίνονται (και "ταξιδεύουν" ψάρια)... από άσκοπες κινήσεις εκ' μέρους του χομπίστα.
Εκανα μονο αυτο που μου προταθηκε απο τους πιο εμπειρους και ως εκει.
Σαφως δεν μπορει κανενας σας να παρει καμια ευθυνη και να μου πει κανε αυτο ομως εγω θα ηθελα να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου.
Απο σενα πχ συγκεκριμενα μιας και μαζι μιλαμε
θα ηθελα να γραψεις ξεκαθαρα εγω θα εκανα αυτο..
Επειδή εγώ ασχολούμαι με δίσκους και όχι με το είδος σου... το άφησα σε κάποιον που έχει μεγαλύτερη εμπειρία/γνώση στο "αλμυρό".
γιατι τα υπολοιπα ετσι οπως τα γραφεις με αφηνεις με ερωτηματικα και με την απορια.Εσεις ειστε οι εμπειροι.Θεωρω οτι μια αρχαρια σαν εμενα προτιμοτερο ειναι να ακολουθησει κατι που θα της πει καποιος πιο εμπειρος και οχι να αποφασισει μονη της κανωντας πειραματα...
Γιαυτο και δεν κανω τιποτε αλλο.Λαθος μου?ισως αλλα ετσι το βλεπω.
Σημερα και χθες επειδη δεν το εβλεπα καθολου και υπεθεσα οτι ειναι νεκρο μεσα στο κοχυλι το ταλαιπωρησα πειραζοντας το κοχυλι του.
Η απειρία και το άγχος σου... σε οδηγούν στον δρόμο... που έχω παραπάνω γράψει. Ας το ήρεμο... θα είναι σίγουρα καλύτερα.
Το κακομοιρο ομως ζει....εξακολουθει να ειναι πρησμενο και να μην τρωει εννοειται.
Εχετε να προτεινετε κατι?τι θα κανατε στην θεση μου?
Νομιζω ταλαιπωρειτε πλεον....
1. Θα μπορούσες να βγάλεις και να ανεβάσεις... κάποια video με το ψάρι;
2. Όταν κάποιο ψάρι είναι πρησμένο/φουσκωμένο... υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα... να είναι αυγωμένο για γέννα... να έχει "φράξει" για κάποιο λόγο... να έχει bloat (σε κάποια είδη... ΙΣΩΣ και dropsy).
Στην πρώτη περίπτωση... μάλλον ΔΕΝ είσαι... ας μιλήσουν οι γνώστες επί του είδους... για πιο σίγουρα.
Στην δεύτερη περίπτωση... έχεις ήδη χρησιμοποιήσει το epsom (εγώ είχα γράψει για μπάνιο σε κουβά... για πιο άμεση δράση)... οπότε και με αυτό (λογικά) έχεις τελειώσει.
3. Στην τρίτη περίπτωση... μιλάμε για κάποια βακτηριακή... αν θυμάμαι καλά έδωσες flagyl... οπότε και αυτό το έχεις καλύψει.
Αφήνω λοιπόν για περισσότερα (όπως προείπα)... σε αυτούς που γνωρίζουν καλύτερα το είδος.
Στο θέμα που λες ότι ΔΕΝ τρώει... έχω δει πολλούς να λένε ότι τα ψάρια τους τρώνε... αλλά να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. ΑΝ το ψάρι σου τρώει... θεωρώ ότι υπάρχει και η περίπτωση... να ΜΗΝ το έχεις δει. Αφού αγνοώ την ποσότητα τροφής που ρίχνεις... ΔΕΝ μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα... στο ΑΝ αυτό είναι η αιτία για το "φούσκωμα". Δοκίμασες να τα αφήσεις 2-3 μέρες... ΧΩΡΙΣ καθόλου φαγητό;
Είμαι ενάντιος των φαρμάκων (επειδή έχουν επιπτώσεις στην υγεία των ψαριών... όπως και στους ανθρώπους). Προτείνω πάντα να βρεθεί το αίτιο... όχι το φάρμακο, που θα το καταπολεμήσει.
Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει την αιτία που προκαλεί το bloat... (ΑΝ υποθέσουμε ότι... μιλάμε για ασθένεια)... οι συνθήκες του νερού και η ποιότητα του είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων η αιτία.
Διάβασε λίγο και για swim bladder disease... για να έχεις μια εικόνα.
Ελπίζω για το καλύτερο αποτέλεσμα.-

ΥΓ. Εννοείται ότι... καλύτερα ΠΡΙΝ κάνεις κάτι... να ρωτήσεις εδώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γίνεται να επιβιώνει τόσο καιρό χωρίς να χειροτερεύει εμφανώς αν υποθέσουμε ότι έχει κάποια ασθένεια- μόλυνση;Και εγω την ιδια απορια εχω εκτος εαν ηταν το ψαρι γεννημενο με αυτη την
παραμορφωση

Θεωρώ ότι... θα το είχε προσέξει κατά την αγορά του ψαριού.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 18-04-14 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02367 seconds with 11 queries