Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 17-02-11, 01:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις δικιο. αυτο ειναι που ειπα πιο πανω με αλλα λογια...
το οτι οι φωτογραφοι εχουν γινει ποια αμετριτοι ειναι γιατι εμαθαν το φωτοσοπ και οχι τοσο την τεχνη της φωτογραφιας...

δεν λεω οτι δεν χρειαζεται το φωτοσοπ. αλλα εχω βαρεθει να βλεπω ψευτικες φωτογραφιες...
-Εμεις ομως δεν ειμαστε φωτογραφοι και πιθανοτατα ουτε θα γινουμε επαγγελματιες ποτε. Ερασιτεχνες χομπιστες ειμαστε που προσπαθουμε να βγαλουμε καλες φωτογραφιες και αν ενα προγραμμα μας βοηθαει να βελτιωσουμε τα λαθη μας, δεν βλεπω κατι κακο στο να το μαθουμε και να πειραματιστουμε.
- Και η επεξεργασια ειναι μορφη τεχνης κατα τη γνωμη μου. Μπορει ο τροπος που επεξεργαζεται καποιος τις φωτο , να τους δινει ενα προσωπικο υφος , ιδιαιτερο που να τις κανει αναγνωρισιμες.
-ακομα και στα ακρα να παει κανεις και να φτιαχνει ψευτικες εικονες, που να μοιαζουν με κατι, ή να ειναι αποψη, οπως για παραδειγμα να μοιαζει η φωτο με αφισα, ή pop art, ή ψευτικη οπως οι HDR και αυτο , αν σου αρεσει εσενα και θες να πειραματιστεις , ανοιγει νεους οριζοντες. Οποτε ειναι θεμα τι αρεσει στον καθενα. Καλως ή κακως η τεχνολογια εχει μπει για τα καλα και στην τεχνη και δεν θα ηθελα να προσπερασω , χωρις τουλαχιστον να δοκιμασω αν μου αρεσει.

Προσωπικες σκεψεις κανω, πανω σε θεματα που με εχουν απασχολησει.. ο καθενας εχει το ελευθερο να αποφασισει τι θεωρει σωστο ή οχι πανω στο θεμα της επεξεργασιας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries