Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-05, 15:12
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή εφτιαξα και εγω DIY ενυδρειο (τρομαρα μου!)

Χθες μαζι με τον κολλητο μου φτιαξαμε τα πρωτα μας ενυδρεια diy ...ειναι δυο ιδια 50χ30χ35 , με 5αρι τζαμι κοστους 15 ευρω εκαστο.Δεν βαλαμε κοντρες ...για την κατασκευη χρησιμοποιησαμε τις οδηγιες του Γαυρου .

Χρησιμοποιηθηκε σιλικονη διαφανης Simson Professional Aquarium BSR 50-12.
Ειχαμε πολυ ορεξη αλλα οχι μπυρες και αυτο μαλλον εφταιξε !!

Το πρωτο ενυδρειο εγινε χαλια απο τη σιλικονη.Ενω βαλαμε ταινιες στα προς κοληση τζαμια , δεν ξερω πως καταφεραμε να τα κανουμε ολα χαλια...καναμε το λαθος να αφησουμε μεγαλα περιθωρια απο την ακρη της ταινιας μεχρι το χειλος του τζαμιου οποτε οταν τραβηξαμε τη ταινια εμεινε ενα παχος σιλικονης 3-4 χιλιοστων .Επισης οποτε εφευγε λιγο ενα τζαμι απο τη θεση του ορμαγαμε και οι δυο να το επαναφερουμε (ενω ειχαμε συμφωνησει να πιανει τα τζαμια αυτος με τα καθαρα χερια) με αποτελεσμα τα εξωτερικα τζαμια να γινουν χαλια.Τελος , δενοντας το κοκορετσι τα πλαινα τζαμια ψιλομετακινηθηκαν και τα επαναφεραμε προσωπο .Μαλλον τα παραπιεσαμε.

Στο δευτερο πηγαμε πιο σιγα.Δεν καναμε το ιδιο λαθος με την ταινια (την κολλησαμε ακριβως 5 χιλιοστα απο το χειλος του τζαμιου και επισης κολλησαμε ταινια και στις εξωτερικες πλευρες του τζαμιου ωστε να μην λερωθουν απο τα χερια μας .Αν και αισθητικα πηγε πιο καλα , και παλι μας εφευγε λιγο καποιο τζαμι απο την θεση του

Το χειροτερο παντως του ολου εγχειρηματος ηταν μαλλον οτι δεν ειχαμε καποιο παραδειγμα αναφορας .Δηλαδη μολις καποιο τζαμια εφευγε απο τη θεση του , γινομασταν Τουρκοι , το βγαζαμε και το ξανακολλαγαμε.

Τελικα συμφωνησαμε οτι μακαρι να κολλησουν στεγανα και ας παει χαραμι η αισθητικη .Την Τεταρτη θα τα γεμισουμε και θα δουμε .Μια ερωτηση : αν γεμιστουν με νερο και δεν χασουν για 3 μερες , ειναι σιγουρα να μπουν στο σπιτι?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries