Θέμα: DIY Backround
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-03-13, 15:16
Το avatar του χρήστη than
than Ο χρήστης than δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2007
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή DIY Backround

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όσους γιοτάζουν σήμερα.
Όπως λέει και ο τίτλος θα σας παρουσιάσω μία κατασκευή που έφταξα και σήμερα μπήκε στο ενυδρείο μου.
Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα ν' αλλάξω λίγο την εμφάνηση του ενυδρείου μου. Ήθελα κάτι για το πίσω τζάμι αλλά το κόστος (βασικός παράγοντας στις μέρες μας) ήταν απαγορευτικό. Ετσι αποφάσισα να κάνω κάτι μόνος μου. Μετά από αρκετό ψάξιμο στο Internet κατέληξα στην κατασκευή που θα σας παρουσιάσω και προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος (δεν πήγαν κόπος και χρήμα χαμένα).
Στην Φωτο Νο 01 βλέπετε πως ήταν το ενυδρείο μου πριν την τοποθέτηση του backround. Για backround είχα κολλήσει από την εξωτερική πίσω πλευρά φιμέ ζελατίνα για κρυσταλλα αυτοκινήτων. Αγόρασα από κατάστημα με είδη πέτρας-πλακιδίων την φυσική πέτρα (σε σχήμα πλακιδίου) που βλέπετε στη φωτο Νο 2. Την έσπασα, την έσχισα σε λεπτές φέτες με ένα κατσαβίδι και τα κομμάτια τα κόλλησα με ενυδρειακή σιλικόνη σε σαγρέ φιλεζόλ πάχους 1 cm αφού πρώτα λείανα τις κοφτερές άκρες με μία τανάλια (για να αποφύγω πιθανούς τραυματισμούς στα ψάρια) όπως φαίνεται στις φωτό Νο 3,4,5,6. Η όλη κατασκευή έγινε σε δύο επφάνειες και έμεινε τέσσερις μέρες στο μπαλκόνι για να στεγνώσει η σιλικόνη. Σήμερα κατά τη διάρκεια αλλαγής νερού έγινε και η τοποθέτηση και τα αποτελέσματα τις όλης προσπάθειας σας τα παρουσιάζω στις φωτο Νο 7 και 8.
Ενδεικτικά σας αναφέρω και το κόστος των υλικών:
Τέσσερα κομμάτια πέτρας 8 €
Σιλικόνη 2 τεμ. 9€
Φιλεζόλ 2 τεμ 60χ60 2€
Χρόνος εργασίας περίπου 10 ώρες.

Κάθε σχόλιο και παρατήρησηση καλοδεχούμενη.

Υ.Γ. Επόμενη πιθανή κατασκευή νέο μεγαλύτερο ενυδρείο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  81,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02.JPG
Εμφανίσεις:  458
Μέγεθος:  116,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  03.JPG
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  97,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  04.JPG
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  124,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  05.JPG
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  123,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06.JPG
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  140,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01680 seconds with 12 queries