Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 16-08-16, 09:23
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εχω κάνει διάφορα πειράματα και κατέληξα ότι το flourish έφταιγε, έχω σταματήσει εντελώς για παράδειγμα τον ξεχωριστό σίδηρο κι έριχνα μόνο flourish και σε 3 εβδομάδες ξεκίνησε green beard, η δοσολογία σιδήρου που έπεφτε απ το γενικό ήταν οριακά στο 0.1ppm, σταμάτησα εντελώς για ένα μήνα το flourish ξεκινώντας παράλληλα iron με δοσολογία στο 0.3ppm, κι όμως ένα μήνα μετά η green beard είχε μειωθεί κατά 90% πάνω στο ξύλο που το έχω ως αναφορά ρίχνοντας 3πλάσιο σίδηρο οπότε για μένα απενεχοποιήθηκε, πιστεύω ότι το flourish λόγω μεγάλης συμπύκνωσης και σε συνδυασμό με το νερό βρύσης φέρνει άλγες σε μεγάλες ποσότητες, η seachem προτείνει 4ml για τα λίτρα μου κι εγώ με 3 έβγαζα άλγες κι η seachem δεν λέει με τι προϋποθέσεις θα ρίχνεις 4ml, πόση φυτομάζα, πόσο διοξείδιο, πόση αναλογία νερού βρύσης με όσμωσης, πόση κυκλοφορία έχεις στο ενυδρείο, τι άλλα ρίχνεις, εγώ πιστεύω ότι απλά θέλει να πουλάει ποσότητες, η δοσολογία της είναι πολύ γενική, δες τι προτείνει για το iron, 2,5ml καθημερινά! Δηλαδή θα τρέχουμε με τα ματσούκια να μαζεύουμε την τριχοειδή άλγη, πραγματικά δεν ξέρω με τι λογική προτείνει λίπανση, φαντάζομαι αυτό που σου είπα, να φεύγουν τα προιόντα της απ τα ράφια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01493 seconds with 11 queries