Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 19-01-06, 12:39
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή Τσακωμοι-τσακωμοι-τσακωμοι.....

Καλημερα σε ολους.
Πριν λιγο καιρο αρχισα αποφασισα να ξεκινησω καινουριο setup στο ενυδρειο (240λιτ).

Να αναφερω πως οι συνθήκες ειναι
PH: 6.8 (περιπου καθως εχω υγρο τεστ)
KH: 5
GH: 9-10 (με επιφυλαξη καθως εινα αρκετα παλιο το τεστ και εχω την υποψια πως δεν δειχνει σωστες τιμες)
Αμμωνια & ΝΟ3: 0
Φιλτράρισμα απο ενα εσωτερικο με κυκλοφορητή 600lit/h και eheim 2224.
Δεν εχω ακομη RO (το αναμενω απο μερα σε μερα), 5λιτ DYI CO2, και προσθήκη τύρφης σε 2 σακουλακια που αλλάζετε το ένα κάθε 15 ημέρες...
Συγκατικοι: 6-7 corys, 7 ροδοστομοι, 4 οττος, 2 ancistrus, 2 jordanella floridae


Το ιδιο ενυδρειο φιλοξενουσε ενα ζευγαρι απο τους οποιους ομως ο ενας μου αφησε χρονους... Αποφάσισα να προσθεσω 2 νεους ακομη. Εγινε η προσαρμογη κτλ. και τις 2-3 πρωτες μερες οι δισκοι ηταν μια χαρα. Ο παλιος και μεγαλος βεβαια κυνηγουσε τους μικρους αλλα σε λογικα πλαισια....
Στα καλα καθουμενα και χωρις καμια προειδοποίηση ο μεγαλος ενα πρωινο ειχε πεθανει οποτε εμειναν οι δυο νεοι....


Εμειναν λοιπον 2 μικροι οι οποιοι αρχισαν να τσακονονται (βασικα ο ποιο δυνατος κυνηγουσε τον αλλο) οσπου ο δευτερος αρχισε να κρυβεται και να μην βγαινει ουτε για φαγητο!
Με την προσθηκη 2 ακομη φτανοντας τους 4 ηλπιζα να ηρεμισουν τα πραγματα αλλα κάθε αλλο....
Ο παλιος και δυνατος κυνηγαει τους πάντες χωρις να τους αφηνει σε ησυχια και ο ενας απο τους καινουριους κυνηγιεται απο τον μεγαλο αλλα ταυτοχρονα και αυτος κυνηγαει τους ποιο αδυναμους.
Αντι λοιπον να ηρεμησουν τα πραγματα, τον ποιο μικρο τον κυνηγανε 3 δισκοι αντε για ενας...
Να τονισω πως οι δυο ποιο δυνατοι μπορει να κυνηγιουνται αλλα δεν εχουν προβλημα και δεν κρυβονται....

Η ερωτηση μου ειναι τι να κανω με αυτον που δεν τρωει καθως ειναι πλέον σε τραγικη κατρασταση (δεν εχω ενυδρειο νοσοκομειο), αφου εχει 2 εβδομαδες που δεν τρώει και ο τριτος στην ιεραρχια εχει αρχισει ποια να κρύβεται κι αυτοσ αν και βγαινει ακομα για να φαει.....
Και κατ'επεκταση πως γινετε να αντιμετωπίσω αυτη την επιθετικοτητα.....

Ευχαριστω για εκ των προτέρων.........

Mήτσος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsos : 19-01-06 στις 12:42
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02560 seconds with 11 queries