Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 31-08-13, 00:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantelos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι μετα απο αρκετο καιρο!!! φυσικα δεν εμεινα απραγος μετα το ανοιγμα του ενυδρειου... ειχα καβατζα στο σπιτι ενα 300λιτρο και φυσικα το εκανα να φανει χρισιμο!!! στιθικε ολο απο την αρχη εγιναν καποιες μικρες αλλαγες μπηκαν και οι κατοικοι του και περιμενουν λιγους ακομα συγκατικους!!! οπως αναφερω λοιπον θελω να βαλω λιγα ακομα ψαρια να μην ειναι το ζευγαρι τελειως μονο του και να σχηματιστει και ενα μικρο κοπαδακι!!! εχω βρει καποια δισκακια εδω μεσα τα οποια ο φιλος που τα φιλοξενει τα συντειρει σε νερο 100% Α.Ο.. εγω δουλευω μονο νερο βρυσης ομως και φοβαμαι να τα παρω μηπως τους φανει τεραστια η αλλαγη απο 100% Α.Ο σε 100% βρυσης.... εχω ακουσει ακομα και για θανατους σε αναλογες περιπτωσεις.... πειτε μου την γνωμη σας και εσεις αν ξερετε κατι σας παρακαλω!!! ευχαριστω εκ τον προτερων!!!! φοτογραφιες απο το καινουργιο θα μπουν μολις μπουν τα περισοτερα ψαρια!!!
Μικρο κοπαδακι δισκων ειναι τα 7-8 ψαρια μινιμουμ.
Με μικρα ψαρια/δισκους δεν γλυτωνουμε λιτρα απο το ενυδρειο ή αλλαγες νερου, γιατι το ταισμα ειναι "χειροτερο" απο οτι στα μεγαλα.
Επισης για τα μικρα χρειαζεται διατηρηση σε πολυ μεγαλυτερη ομαδα απο 7-8.
Στην πραγματικοτητα λοιπον ειναι χειροτερα απο αυτην την αποψη τα πραγματα. Καθημερινες αλλαγες κλπ.
Εκτος αν θελουμε υποαναπτυκτα μικρα, δυσμορφιες κλπ
Οσο πιο μεγαλα ειναι τα ψαρια τοσο καλυτερα.
Τα νεα ψαρια πρεπει να ειναι παρομοιου μεγεθους με τα παλια.

Η ασφαλης (και μακροχρονα ασφαλης) μεταβαση ψαριων που εχουν μαθει σε 100% ΑΟ, σε 100% βρυσης (ή το αντιθετο), δεν λυνεται με μια πολυωρη προσαρμογη. Ειναι θεμα πολυ μεγαλυτερου χρονικου διαστηματος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries