Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 31-05-07, 08:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen) Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει να αλλάξεις ήπειρο γι α να βρεις μερικά πραγματικά coldwater fish.
http://www.fishpondinfo.com/misc2.htm
Όσο για τα τροπικά σε λίμνη το καλοκαίρι άνετα δηλαδή από τώρα και ως τέλος Σεπτέμβριου και μάλιστα θα τους κάνει καλό να πάρουν τον αέρα τους .
Καλημέρα.

Σκοπός μιας λίμνης δεν είναι να οργανώσεις μια παγκόσμια σαλάτα. Πρέπει να γίνεται κάτι ανάλογο όπως και με τα ενυδρεία, επιλέγοντας ψάρια από ίδιους βιότοπους ή παρόμοιους. Τα γατόψαρα π.χ. λόγο και του τελικού τους μεγέθους μπορούν σε σύντομο χρονικό διάστημα να αποδεκατήσουν άλλα μικρότερα ψάρια σε μια λιμνούλα. Τα musquito fish είναι μικρά ζωότοκα όμορφα, μπορούν να συμβιώσουν άνετα με ΚΟΙ και χρυσόψαρα αλλά σε περίπτωση συμβίωσης θα κατασπαράζουν κάθε καινούργιο γόνο από τα άλλα ψάρια που ήδη αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Τώρα, το θέμα τροπικών ψαριών σε λίμνη το καλοκαίρι, αν και μερικώς εφικτό, το βρίσκω αβάσιμο. Πως π.χ. το φθηνόπωρο να μαζέψεις όλα αυτά τα ψάρια από το λίμνη. Έχω ακούσει Αφρικάνες σε λίμνη και μάλιστα για αρκετό διάστημα. Εγώ προσωπικά δεν θα τολμούσα αυτή την "ακραία" πράξη για μένα, απλά για να φαίνεται ομορφότερη η λίμνη μου το καλοκαίρι. Εξ' άλλου έχουμε λιλήσει πιο πάνω για βιότοπο και όχι σαλάτα, πράγμα το οποίο επικροτώ.

Ευχαριστώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02253 seconds with 11 queries