Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 11-07-11, 10:02
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Tι εννοεις αν αξιζει? Το πολοτικο συνηθως χρησιμοποιειται σε φωτογραφιες τοπιων(αν παρεις παρε circular polarizer). Αυτο που κανει ειναι να κοβει φως ωστε να φαινονται πιο εντονα τα χρωματα (αυξανει την αντιθεση). Ετσι το ο ουρανος θα εχει πιο εντονο μπλε, τα δεντρα πιο εντονο πρασινο κλπ. Εγω το θεωρω αχρηστο γιατι αν τραβας σε RAW format (.NEF αρχεια στιν Nikon) τοτε μπορεις να τα φτιαξεις ολα οπως θελεις αργοτερα, στην επεξεργασια. Μπορει να μην το καταλαβαινεις τωρα (ουτε εγω το καταλαβαινα στην αρχη) αλλα η επεξεργασια ειναι οσο σημαντικο ειναι και το καδραρισμα σε μια φωτογραφια. Αν τραβας σε JPEG ουσιαστικα αφηνεις την καμερα να τραβηξει μια φωτογραφια σε RAW να την επεξεργαστει οπως εκεινη θελει και υστερα να την συμπιεσει. Μετα εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Αντιθετως αν τραβας σε RAW παιρνεις ενα ασυμπιεστο αρχειο το οποιο μπορεις να το επεξεργαστεις αργοτερα στον υπολογιστη οπως εσυ θελεις και με μεγαλυτερη υπολογιστικη δυναμη. Το καλυτερο και σχετικα οικονομικο προγραμμα για επεξεργασια φωτογραφιων ειναι το Lightroom της Adobe, του οποιου η μαθητικη εκδοση θα σου κοστισει τοσο. Almost τι καρτες/card reader εχεις? Εγω με card readers sandisk, griffin και το ενσωματομενο στο laptop και με καρτες sandisk, kingston, tanscent και verbatim δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 11 queries