Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 15-06-06, 16:40
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Να πω και εγώ την ιστορία μου. Αυτή την στιγμή έχω 0,25 W/lt φωτισμό, 8 ώρες το 24ωρο. Ρίχνω μισή δόση: Seachem Flourish & Seachem Flourish Potassium όποτε το θυμάμαι. CO2 δεν έχω αλλά τελευταία ρίχνω λίγο Seachem Flourish Excel σαν υποκατάστατο. Ιχθυφόρτωση μεγάλη. Αλλαγές νερού ως 40% την εβδομάδα , ΝΟ3 15, 100 λίτρα.

Ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγη δεν είχα ποτέ αλλά πριν περίπου 4 μήνες εμφανίστηκαν fuzzy άλγη (στα φυτά κοντά στις λάμπες) και αργότερα λίγα ΒΒΑ.
Επειδή φρίκαρα με τα ΒΒΑ (παρόλο που ήταν λίγα) αποφάσισα να πειραματιστώ.

α) 3 μήνες πριν: Μείωση φωτοπεριόδου από 10 ώρες σε 9 και σε 8 τελικά (0,5 W/λτ)

β) 2,5 μήνες πριν: Άλλαξα όλο το υπόστρωμα.
Αυτό το έκανα απλά επειδή δεν μου άρεσε το προηγούμενο και δεν ήταν μέρος του πειράματος. Τελικά όμως ίσως να επηρέασε το αποτέλεσμα, γιατί το καινούριο υπόστρωμα είναι πολύ ψιλό (0,75-1,25 mm, πριν ήταν 3-5 mm). Έχω, λοιπόν, παρατηρήσει ότι σε αυτό το υπόστρωμα ελάχιστα απορρίμματα εισχωρούν. Τώρα όταν κάνω σκούπα δεν βγαίνει ιδιαίτερη βρωμιά πριν το νερό μαύριζε.

γ) 2 μήνες πριν: μείωσα το φως από 0,5 W/λτ σε 0.25 W/λτ. Καμία αλλαγή.

δ) 2 μήνες πριν: άρχισα να προσθέτω Seachem Potassium γιατί νομίζω ότι έλειπε από τα φυτά. Καμία αλλαγή.

ε) Στη συνέχεια (πριν 1,5 μήνες) άρχισα να βάζω Seachem Excel.

ζ) Πριν 15 μέρες τα άλγη σχεδόν εξαφανίστηκαν (δεν μπορώ να διακρίνω πουθενά Fuzzy και BBA) . Υπάρχουν μόνο λίγα πράσινα

Δεν ξέρω ποιος /ποιοι παράγοντες επέδρασαν θετικά αλλά χρονολογικά μάλλον το Seachem Flourish Excel.

Αντίδραση των φυτών :
Κατά την διάρκεια των αλλαγών έχασα εντελώς την Hygrophila difformis μάλλον από δικό μου λάθος σε συνδυασμό με τις αλλαγές και κάποιες επιθέσεις (δες παρακάτω). Η anoubias αναπτύσσεται αργά. Η Limnophila sessiliflora τα παει πολύ καλύτερα από πριν και αναπτύσσεται γρήγορα. Ίσως η ανάπτυξη της να επηρέασε αρνητικά την Hygrophila difformis. Το Microsorum pteropus αναπτύσσεται πολύ αργά. Η Egeria densa και η Hygrophila polysperma καλά (αλλά πιο αργά από πριν).

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι κάτι τρωει την Hygrophila polysperma και την Egeria densa. Τα αποτέλεσμα είναι ότι σχεδόν όλα τα φύλα της Hygrophila polysperma έχουν δαγκωματιές, ενώ της Egeria densa εξαφανίζονται . Υποψιάζομαι λοιπόν ότι η αμανο από την έλλειψη τροφής (άλγη) το έριξαν στα φυτά , αλλά δεν τις έχω δει να τα τρωνε. Σαλιγκάρια δεν έχω δει. Ίσως να υπάρχει κάποια κάμπια (είχα στο παρελθόν!!!!)
Αν έχετε καμιά ιδέα για αυτό να την ακούσω παρακαλώ.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω στη συνέχεια είναι να επαναφέρω το φωτισμό στα 0,5 W/λτ αλλά χρησιμοποιώντας άλλη λάμπα από αυτή που είχα πριν. Πάντως φαίνεται ότι τα φυτά αντέχουν σε αυτό το φωτισμό…
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01852 seconds with 11 queries