Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 07-05-10, 22:56
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και δε χαιρεσαι??
προφανως τα φυτα που εχεις αρκουν για να απορροφουν τα νιτρικα που παραγονται...
απο την αλλη μηπως υπαρχει καποιος μηχανισμος (οχι μηχανημα) που να κανει απονιτροποιηση μεσα σε μια λιμνη?? (αναεροβιες περιοχες κ.τ.λ.)
Αν χαιρομαι λεει!!!!

Στοχος μου ειναι να βγαλω ολα τα φυτα απο την λιμνη και να πανε στην επεκταση συν αρκετα αλλα οποταν στην λιμνη θα υπαρχουν καθαρα μονο κοι και ενας πολυ μικρος αριθμος χρυσοψαρων....

Οσο για την απονιτροποιηση που εχεις αναφερει οντως αναεροβιες περιοχες υπαρχουν η μπορουν να υπαρξουν ειδικα μεσα στο φιλτρο με το καταλληλο βιολογικο υλικο.

Για παραδειγμα.....στο φιλτρο ροης που εχω υπαρχουν 126 βιοσφαιρες οι οποιες ειναι κατασκευασμενες στην Ιαπωνια ειναι εμπλουτισμενες με ενα ποροδες υλικο που ενδεχομενος να δημιουργουνται αναεροβιες συνθηκες.

Η καθε βιοσφαιρα εχει μια εκταση επιφανειας 158 τετραγωνικων εκατοστων.

Παντως το μονο βιολογικο υλικο που γνωριζω οτι δημιουργουνται αναεροβιες συνθηκες που εχει σαν αποτελεσμα την κατακορυφη ελαττωση των νιτρικων ειναι τα pond siporax τα οποια ομως ειναι πανακριβα.

Τωρα αν οι βιοσφαιρες που εχω ή οι βιομπαλες ελαττωνουν τοσο πολυ τα νιτρικα που σε συνδυασμο με τα φυτα τα μηδενιζουν δεν ειμαι σιγουρος αλλα θα το ψαξω.
Τον πρωτο 1,5 χρονο ειχα μονο ενα φιλτρο αλλα παρα πολυ λιγα ψαρια με αποτελεσμα τα νιτρικα να ειναι παντα μηδεν....

Οταν ομως τα ψαρια αυξηθηκαν κατα πολυ και εβαλα το μεγαλο φιλτρο ροης (γιατι το πρωτο που ειχα δεν τα εβγαζε περα μονο του αφου μπουκωνε συχνα) παλι ειναι μηδεν

Ομως ρε παιδια ακομα και ετσι να ειναι μου φαινεται απιστευτο!!!!!

Κι'οταν λεω απιστευτο εννοω το απολυτο ΜΗΔΕΝ.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02041 seconds with 12 queries