Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 04-11-11, 08:35
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HowHigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θα βλεπω αλλες αποχρωσεις??Βαση πινακα με kh 3 και ph 6.6 (οπου το υγρο πρασινιζει), εχω CO2 21mg/l περιπου.Και το υγρο που εχω ειναι πρασινο, αρα εχω οντως καπου στα 21 οπου για το ενυδρειο μου ειναι και το επιθυμητο.
Μετραω με υγρο API το οποιο ειναι 2 μηνων και μετρησα και με υγρο jbl και εβγαλε το ιδιο.(οι μετρησεις εγιναν με διπλες ποσοτητες στο δικομαστικο σωληνα για μεγαλυτερη ακριβεια).
Γιατι σου κανει εντυπωση??Εμενα μου εχει ξανατυχει να μετρησω σκληροτητες σε "απιονισμενο"!!
Εννοούσα το εξής: το κιτ είναι φτιαγμένο ώστε με ΚΗ=4 στο διάλυμα που βάζεις, να πρασινίζει όταν έχεις ένα συγκεκριμένο Ph, και CO2 - ας πούμε CO2=20ppm (δεν το θυμάμαι το νούμερο ακριβώς).

Τώρα, όταν εσύ βάλεις νερό KH=3, η ίδια συγκέντωση CO2 θα δίνει πιό όξινο νερό (μικρότερο Ph) άρα πιό κίτρινο υγρό. Έτσι, αν με ΚΗ 4 είχες "στόχο" τη γνωστή πράσινη απόχρωση στο drop checker σου, με KH=3 θα πρέπει να στοχεύεις σε πιο κίτρινο χρώμα.

Τώρα το ότι μετράς σκληρότητα σε απιονισμένο σημαίνει ή ότι το τεστ δεν είναι εντάξει ή οτι το απιονισμένο δεν είναι απιονισμένο. Αν το έλεγξες με περισσότερα από ένα τεστ, προφανώς συμβαίνει το δεύτερο (οπότε δεν κάνει για σιδέρωμα ).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01579 seconds with 11 queries