Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #121  
Παλιά 26-02-17, 13:23
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεδομένου ότι ούτε κι εσύ κάνεις αναλύσεις σε ο,τι πλαστικό μπαίνει στο ενυδρείο σου (μπαστούνια, spray bar κτλ) και καλά κάνεις γιατί αυτά προορίζονται για ενυδρειακή χρήση και είναι φτιαγμένα από μη τοξικά υλικά, έτσι και τα πλαστικά φυτά δεν δημιουργούν κανένα απολύτως πρόβλημα, απλώς, πέραν του οπτικού (που είναι και υποκειμενικό) δεν προσφέρουν κάτι άλλο.
Επειδή περίμενα μια τετοια απάντηση θα σου πω λοιπόν ότι πριν από λίγα χρόνια αγόρασα από πολύ γνωστο καταστημα με ενυδρειακά είδη χαλικάκι μαυρο γκρί άσπρο για ενυδρεία πάντα με σφραγίδες υπογραφες και βουλοκέρια. Επίσης αγόρασα το γνωστό καραβάκι με άλλα τόσα πιστοποιητικά για ενυδρειακή χρήση....
Όταν έβαλα τα πρώτα ψάρια μου πεθάνανε ΟΛΑ σε μια νύχτα. 1ο σοκ.
Όταν πήγα και τους είπα τι έγινε μου είπαν ότι θα εριξε η γυναίκα μου ή τα παιδιά κάτι μέσα στο ενυδρείο.
Όταν το ξανα αδειασα και έκατσα να ξανα ξεπλύνω τα αθώα χαλικάκια και το καραβάκι ...επαθα το 2ο σοκ....
Τα μεν χαλικάκια βαψανε τα χερια μου την πλαστική λεκάνη με μαυρο χρώμα που έκανε να βγει 4 μερες....το δε καραβάκι έβγαζε ενα σκασμό χρώμα και αρχισε να αλειώνεται σε καποια σημεία....
Όταν τα μαζεψα όλα και τα πήγα πίσω....για να μην γίνει της π@τ@ν@ς μου δώσανε ότι άμμο ή χαλικι ήθελα όσο ακριβό και να ήταν ..όλα τα ψαρια από την αρχή και με πιστώσανε και με χρήματα.
Όπως μου είπανε ..υπήρξε λέει αστοχία υλικού !!!!!!!
Τα προιοντα ηταν γνωστης εταιρείας.
Προφανώς και δεν μπορω να κατηγορήσω το καταστημα γιατι δεν μπορεί να το δοκιμάζει όλα οσα φερνει....αλλά για πές μου εσύ...λες να μουν μόνο εγω ο τυχερός ?????
Δεν το πιστεύω.
Αν ειχα βάλει φυσικό χαλικάκι και ζωντανα φυτά αυτο τον κινδυνο θα τον είχα ??? Προφανώς όχι.
Αν αυτό που έπαθα σε μια νυχτα και επαθα σοκ αλλά το πηρα χαμπάρι γινόταν σταδιακά και εχανα ψαρια σε βαθος χρόνου...πως θα το καταλάβαινα ????
Για αυτό λέμε λοιπόν μακριά από πλαστικά για να είμαστε σίγουροι τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι.
Αν αμφιβάλεις για αυτα που είπα έλα να σε πάρω να σε πάω στο κατάστημα γιατί ακόμη με θυμούνται.

Κώστα και μια μικρή συμβουλή.....επειδή με ενυδρεία ασχολείσαι λίγο καιρό και επειδή και εγώ το ίδιο, άκου και λίγο κάποιους που έχουν λιγο μεγαλύτερη εμπειρία σε κάποια θέματα. Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να τα ξερεις όλα και να είσαι απόλυτος.
Να σου θυμισω για τα ψάρια σου που στο είχα πει από την αρχή (για τα αρσενικά) ή να σου θυμίσω για την κατηγορία των led που ειχες κανει λάθος εκ παραδρομής και όμως επέμενες ?
Στο χωριό μου λένε κρατα και μια πισινή γιατί ποτε δεν ξερεις. Για αυτό μην εισαι απόλυτος με τα πλαστικά στα ενυδρεία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάμπρος.Τ : 26-02-17 στις 13:41
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01994 seconds with 11 queries