Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-02-17, 23:53
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχω χάσει άλλα δύο νεον εκτός από το zebra Danio. Το τελευταίο neon επιπλέον, είχε γεμίσει όλο το σώμα του από ένα άσπρο πράγμα σαν βαμβάκι. Εχω ένα τρίτο νεον στη καραντίνα, εδω και τέσσερις μέρες. Δείχνει λίγο καλύτερα, αφού όλο και κάτι ψιλοτρώει τις τελευταίες δύο μέρες. Έχει όμως ένα παράξενο μικρό άσπρο εξόγκωμα στο σώμα του, (κύστη ίσως; ) και έχω την εντύπωση ότι το στόμα του είναι πληγωμένο!. Εχω σταματήσει τη θεραπεία και στα δύο ενυδρεία, εδώ και δύο μέρες. Στο μεγάλο ενυδρείο , αμέσως μετά τη θεραπεία, έκανα μία αλλαγή 30% συν δέκα πέντε λίτρα ημερησίως που μεταγγίζω από το μεγάλο στο μικρό, κάθε μέρα. Δε βλέπω πλέον, άλλα άρρωστα ψάρια. Ελπίζω να τη γλυτώσαμε και να μην έχουμε άλλα κρούσματα! Το φάρμακο φαίνεται πως δούλεψε. Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω, είναι τη μεγάλη διαφορά στο ΡΗ. Παρότι το νερό του μικρού είναι μετάγγιση, νερού από το μεγάλο, όταν μετράω στο μικρό έχω ΡΗ 7.9 με 8 ενώ στο μεγάλο είναι 6.8! Αμωνία και νιτρικά δείχνουν σχεδόν τα ίδια! Η θερμοκρασία στο μεγάλο είναι 25.4 στο μικρό είναι 26.5. Δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στο PH; Αλλο ένα παράξενο συμβάν! Τα 5 Kuhli που έχω στο ενυδρείο , ενώ συνήθως εμφανίζονται σπανίως και μόνο για φαί και είναι πολύ ντροπαλά και ακριβοθώρητα. Από τη χορήγηση του φαρμάκου και μετά δείχνουν πολύ νευρικά και υπερβολικά δραστήρια! Ανεβοκατεβαίνουν πάνω κάτω σαν τρελά και τα πέντε μαζί, σαν να τριβονται στο πλαινό τζάμι. Σήμερα κάπως έχουν ηρεμήσει! Να τα πείραξε άραγε το φάρμακο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 10 queries