Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-02-06, 22:36
xouxou Ο χρήστης xouxou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: N.Πεντελη
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

τολη ουτε εγω το εχω δει στην πραψη αλλα με τα μαγειρικα τα παω καλα και φτιαχνω καθε μερα το δικο μου ψωμι κι ετσι εχω αποψη για τη μαγια που την χρησιμοποιω καθημερινα\το εγραψα μετα απο σκεψη κι απ την εμειρια μου
επειδη μ αρεσει να ψαχνω τα πραγματα εψαξα και την αντιδραση αυτη και ανακαλυψα κατι πολυ ενδιαφερον

τα ενζυμα της μαγια μπυρας λιτουργουν σαν τα ενζυμα του πεπτικου μας συστηματος. το πεπτικο μας συστημα δε μπορει να διασπασει πολυσακχαριτες που περιεχονται στα φασολια στις πιπεριες στο μπροκολο και σε αλλα
γι αυτο εκμεταλευεται βακτηρια που αναπτυσονται στο εντερο και διασπουν τουσ πολυσακχαριτες σε απλουστερα σαχαρα αλλα αφηνουν κι αλλα <<υπολειματα>> με δυσαρεστες συνεπειες για μας... τα αερια

το ιδιο ακριβως εκμεταλεονται οσοι χρησιμοποιουν το co2 diy
τα βακτυρια της μαγιας μπυρας τρωνε ζαχαρη οπως τρωνε τα βακτηρια του φιλτρου την αμμωνια
οπωσ τα δευτερα βακτηρια εχουν απεκριματα νιτρωδη ( ετσι εχω ακουσει) ετσι και τα πρωτα τρωνε ζαχαρα και αφηνουν αερια απεκριματα co2 αιθανολη και μπορει κι αλλα αερια αλλα δεν το εψαξα αλλο
αρα το λαδι δε παιζει ρολο στην αντιδραση
το λαδι θα σκαει τις φουσκες πιο γρηγορα στην επιφανεια
αρα μπορει να λειτουργησει ως δυκλειδα ασφαλειας για να μη φουσκωσει σε καποιον που δεν εχει μαθει τις αναλογιες σωστα
ετσι δεν ειναι?
πως το ακουτε?
πως ακουγεται?
ξερω ειναι κατι καινουργιο αλλα ας το σκεφτουμε και δευτερη φορα μπας και σωσει ψαρακια αυτη η ιστορια
ψαρακια που θα θελανε πολυ να μην περασουν στο ενυδρειο τους τα λαθη τςν αφεντικων τους
χαχαχαα
ιδεα ερι ξα στο τραπεζι κι ακουω ιδεες
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 10 queries