Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-01-17, 13:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Talking Στησιμο νεων ενυδρειων nano (x4)

Καλημερα...
Ετοιμαζομαι να στησω 2 νέα νανο ενυδρεια και να τροποποησω αλλα 2 που εχω ηδη. Επειδη μεγαλη εμπειρια απο φυτά δεν εχω θα ήθελα γνωμες για το τι φυτα μπορω να βαλω που να ταιριάζουν σε νανο.
Και τα 4 ενυδρεια θα έχουν σαν υπόστρωμα απλό μαύρο χαλαζιακό χαλικάκι σχετικά ψιλοκοκκο. Θα υπάρχει σταθερη παροχή CO2 απο μπουκάλα και θα υπάρχει λίπανση diy. Ο φωτισμός και στα 4 ενυδρεία θα είναι αρκετός...
1)Το πρώτο ενυδρειο ειναι το dannerle scapers 50lt με διαστάσεις 45*31*36. Η διάταξη των φυτων που έχω στο μυαλό μου είναι οπως το παρακατω σχήμα.

Σκεφτόμουν χαλάκι απο 'γνησιο¨Glossostigma elatinoides στην περιοχή Α. Από εκεί και πέρα θα ήθελα αλλά 4 φυτά. Eνα στο κεντρο (Β) που μάλλον θα είναι cryptocoryne wendii "brown" το οποίο το έχω ήδη και ψάχνω αλλά 3 για πίσω. Σκέφτομαι το ένα στα αριστερά (C)να κοκκινίζει κάπως ώστε να δίνει και λίγο χρώμα όπως πχ Alternatheria rosanevig. Στις περιοχές (D) & (E) σκεφτόμουν κάτι σε Hemianthus micrantheoides & Pogostemon erectus αντίστοιχα......Πάνω στις 2 πέτρες θα δεθεί pellia.
2) Το δεύτερο ενυδρειο ειναι το dannerle scapers 35lt με διαστάσεις 40*32*28. Η διάταξη των φυτων που έχω στο μυαλό μου είναι οπως το παρακατω σχήμα.

Στην πέτρα θα μπει pellia. Τo χαλακι Α θα είναι Hemianthus callitrichoides "cuba". Από εκεί και πέρα σκέφτομαι για Eleocharis parvula για το Β και Alternanthera reineckii για το C και Rotala sp. ‘Green’ ή Blyxa japonica για το D
3) To τριτο ενυδρειο εχει τις ιδιες διαστασεις με το 2ο και με διάταξη όπως παρακάτω.


Στο τμήμα Α θα μπουν ψηλες πέτρε που θα ντυθουν με java moss. Στο τμήμα Β δεξια θα μπει μια cryptocoryne green και το υπόλοιπο θα έχει Rotala 'Bonsai' & Blyxa japonica ενώ στη περιοχή Α σκέφτομαι να μπει Eleocharis acicularis 'mini' ή Micranthemum 'Monte Carlo'

4)To 4o ενυδρειο ειναι διαστασεων 30*30*35. Θα είναι λιγο πιο low demand με διαταξη οπως παρακατω.


Πίσω θα μπουν ανουμπιες και στα αριστερα μια cryptocoryne brown. Στο μεσον σκέφτομαι java moss ή Eleocharis acicularis 'mini'....
Για να ακουω γνωμες ......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02196 seconds with 10 queries