Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 27-12-16, 13:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κατι που ξεχασα να γραψω.
δεν το εχω δει προσωπικα να συμβαινει αλλα αποσο ξερω υπαρχει μια παρατηρηση απο καποιον αγγλο χομπιστα-και αν θυμαμαι καλα εχουν γινει και καποιες ερευνες η εστω γινονται ακομα....

τα κορυντορας οταν στρεσσαριστουν εκκρινουν μια τοξινη που μπορει να τα σκοτωσει ολα τα ψαρια στο ενυδρειο.ακομα και τα ιδια τα κορυντορας.
μαλιστα πολλες φορες(τουλαχιστον στο εξωτερικο) οταν κανουν αποστολες κορυντορας, τα βαζουν ανα δυο σε καθε σακουλα για αυτο το λογο(για να μην ψοφησουν ολα μαζι).

δεν ξερω αν ισχυει η αν ειναι τελικα επιστημονικα επιβεβαιωμενο αυτο,παντως εχω διαβασει αρκετες περιπτωσεις που η αιτια φαινεται να ειναι αυτη.
τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη αρκετων εμπειρων χομπιστων στα αρθρα και τα ποστ που εχω διαβασει.

ενα σχετικο θρεντ εδω https://www.planetcatfish.com/forum/...ic.php?t=30266
αλλα θα βρειτε πολλα θεματα αν ψαξετε για "corydoras stress toxin" η "corydoras self poisoning"

ισως ο kostasG να γνωριζει κατι περισσοτερο γιαυτο και να μας πει αν δει το ποστ.

δεν λεω οτι αυτο ειναι το προβλημα τωρα εδω στο θεμα,αλλα αφου δεν ξερουμε τι ειναι ακομα,ολα παιζουν...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 10 queries