Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-01-06, 14:31
alexandros Ο χρήστης alexandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandros
Red face Οξυγόνο-φίλτρο-αεραντλία

Καταρχήν, θέλω να σας ευχαριστήσω και πάλι (χωρίς το άγχος της άμεσης απάντησης αυτή τη φορά) για τις απαντήσεις που μου δώσατε στα προηγούμενα posts.
Από την αρχή του καλοκαιριού σχεδόν, έχω βρει ισορροπία στο ενυδρείο (πλην ελάχιστων προβλημάτων - βλ. πράσινα στίγματα στο τζάμι) και το τελευταίο δίμηνο ειδικά όλα βαίνουν άψογα.
Το ενυδρείο μου (στο σπίτι) είναι στρόγγυλο (γυάλα) 45-50 lt (οι γνώμες διύστανται!). Φυτά έχω 1 anubia και ένα ακόμα (noname!). Φίλτρο AQUAEL-1. Ψάρια: 2 ramirezi, 2 γατοψαράκια, 1 pleco, 1 colisa lalia, 1 ανάποδο γατόψαρο (εδώ έχουμε πρόβλημα! Αυτό, σε άλλο Post)
Με το AQUAEL, εδώ και μήνες είχα πρόβλημα με το οξυγόνο. Ανοιγα πολύ την τάπα επάνω (με ρύθμιση), γέμιζε φούσκες η επιφάνεια. Την έκλεινα, δεν είχα οξυγόνο.Δοκίμασα διαφορετικές τάπες (με ρύθμιση) αλλά δεν μπόρεσα να βρω ικανοποιητική θέση για οξυγόνο. Το πρόβλημα πιθανόν να βρίσκεται στη γυάλα (μικρή επιφάνεια επάνω και κάτω). Εφόσον δεν μπορούσα να βρω άλλη λύση έβγαλα το σωληνάκι (οξυγόνο) από το φίλτρο και κατέφυγα στην αεραντλία. Διάβασα πολλά posts για τις αεραντλίες, αλλά μάλλον είμαι ο μόνος στην Ελλάδα (???) με τέτοιο ιδιόμορφο ενυδρείο και δεν ξέρω αν ισχύουν για μένα αυτά!
Το πρόβλημα συνεχίστηκε, με μεγαλύτερες φυσαλίδες (οξυγόνου) αυτή τη φορά, και κατέφυγα στην εξής λύση ("παίζει" εδώ και 1 μήνα):
Η αεραντλία έχει 2 θέσεις (Hi και Lo). Εχω την αντλία στο χαμηλό (Low). Παρέκαμψα στο σωληνάκι έναν ρυθμιστή. Για να μην "ζορίζω" την αντλία, στο κομμάτι από τον ρυθμιστή μέχρι την αντλία, άνοιξα τρύπες με μία καρφίτσα.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...
Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Μόνο λίγες φυσαλίδες μαζεύονται στην επιφάνεια δίπλα στα τοιχώματα. Οι φυσαλίδες είναι θεαματικές και νομίζω ότι είμαι εντάξει από οξυγόνο.

1. Μετράμε (!!!! ρωτάω βλακείες την οξυγόνωση;Οι υπόλοιπες μετρήσεις PH και νιτρικά έχουν σχέση;

2. Τίθεται θέμα να ανοίγω και να κλείνω κάποιες ώρες την αεραντλία; Είναι καλό να μπει στο χρονοδιακόπτη της λάμπας;

3. Θα ήθελα να σχολιάσετε τις κινήσεις μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries