Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 30-10-16, 12:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonsegr Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ, έχω διαβάσει αρκετά καλά την ενότητα των αρχάριων. έχω και έναν φίλο έμπειρο με το χόμπυ που με βοηθάει πάρα πολύ. έχω σκεφτεί και εγώ το θέμα του μπόλι για το στρώσιμο αλλά φοβάμαι μην μεταφέρω μαζί με τα βακτήρια και επιβλαβείς οργανισμούς. ένα άλλο που σκέφτομαι για να μην γίνω απάνθρωπος με τα ψάρια κατά το στρώσιμο είναι να ξεκινήσω με υγρή αμμωνία.
Αν το ενυδρειο του δεν εχει αρρωστα ψαρια, ή δεν εχει περαασει προσφατα καποια σοβαρη ασθενεια, μη φοβασαι το μπολιασμα.
Εξαλλου τα ψαρια που θα παρεις ή τα φυτα ή οτιδηποτε βαλεις στο ενυδρειο, εισαι σιγουρος οτι ειναι απο ενυδρεια χωρις ασθενειες? ή δεν μεταφερουν ηδη καποιο παθογονο?
Θα τα περασεις καραντινα, θα κανεις απαπαρασιτωσεις και αντιβιωσεις?
Αυτος ο φοβος του μπολιασματος ειναι σαν να διυλιζουμε τον κώνωπα και να καταπινουμε την καμηλο.
Αν εχει προβλημα το ενυδρειο του φιλου, βαλε αγγελια για μπολι.
Αν θελεις παντως να δεις απλα την διαδικασια στρωσιματος και εχεις υπομονη κλπ, ΟΚ στρωσε με αμμωνια ή τροφη και οτι απορια εχεις γραφτην να βοηθησουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01360 seconds with 11 queries