Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 19-10-16, 15:52
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραια Τακη, κατατοπιστικοτατος, ευχαριστω!

φυσικα εχω κι αλλες αποριες στην συνεχεια..

επισης ηθελα να ρωτησω , γιατι θα χρειαστει χρονοδιακοπτης για την αναπληρωση?

εφοσων , οταν ανοιγει ο χρονοδιακοπτης της αντλιας (που θα βγαζει το νερο) , τα φλοτερακια δεν θα δινουν αυτοματα σημα στην ηλεκτρομαγνητικη να αφησει νερο να περασει? και στην συνεχεια μολις επανελθει η σταθμη θα την κλεισουν?

τον βαζουμε μονο για ασφαλεια? μην γινει καμια βλαβη και ριχνει νερο ανεξελεγκτα?

αν ειναι ετσι, δεν θελει μελετη στην ρυθμιση του ο χρονοδιακοπτης , μπορει να μπει και πχ 30λεπτα - 1 ωρα (την ημερα και ωρα της αλλαγης) ωστε να ειμαστε σιγουροι πως θα γεμισει το ενυδρειο.


Επισης , εγω σκεφτομαι να το κανω με την αντλια που εχω ηδη στο ενυδρειο.
η αντλια εχει 2 εξοδους, την μια την εχω να παει στο φιλτρο και την αλλη στην uv.
βαζω ενα Τ στην uv και βαζω λαστιχο να πεταει νερο απο κει.
στο λαστιχο αυτο κουμπωνω την ηλεκτρομαγνητικη 220v και την συνδεω στον χρονοδιακοπτη(δεν θελω ουτε ρελε ετσι).
βαζω πχ καθε μερα στις 2 το μεσημερι να ανοιγει ο συγκεκριμενος χρονοδιακοπτης για 15 λεπτα.
βγαζει χ νερο.
κλεινει στις 2.15 , κι εχω ρυθμισμενο τον αλλο χρονοδιακοπτη(της αναπληρωσης) να ανοιγει στις 2.15 και να κλεινει στις 3.
ετσι θα γεμισει και το νερο στανταρ και σιγα σιγα και οταν γεμισει θα κοψουν την ροη τα φλοτερακια.


τα σκεφτομαι σωστα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01749 seconds with 10 queries