Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 19-01-06, 10:45
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
600 λίτρα το κτιστό … μαζί με υλικά … και τον διάκοσμο … θα το φτάσεις χαλαρά τον τόνο !!!!
εχω 3800 λιτρα χτιστο σε τριτο οροφο,συνολικο βαρος πανω απο 5 τονους, μην φερνεις την καταστροφη,για 600 λιτρα μιλαει ο filoxenos
1on: 5 tn !!!!!! καλά εσύ το παράκανες !!! δεν θα ήθελα να μένω στον από κάτω όροφο .. αυτό είναι σίγουρο !!
2on: δεν μίλησα για τα 600 κιλά ….Μίλησα για τον 1 τόνο !!

Παράθεση:
Απ'τη μια 400 κιλα δεν ειναι καθολου επικινδυνα,με απλο παραδειγμα οτι σε ενα τραπεζι
αν κατσουν 7-8 ατομα ειναι 500-600 κιλα..και δεν ειναι σταθεροι,σηκονονται-καθονται..
3on: σε τι έκταση πάνω στο πάτωμα μοιράζετε το βάρος σε ένα τραπέζι ?? για 8 άτομα !!! τουλάχιστον 3 με 4 τετραγωνικά !! ένα ενυδρείο αντίστοιχου βάρους τι βάση έχει ??? δεν νομίζω ότι ξεπερνάει το 1 τετραγωνικό !!
το ίδιο ισχύει και για το στρώμα νερού !!
4on: δεν μίλησα ούτε για τα 400 κιλά ….Μίλησα για τον 1 τόνο !!

ή για σκεφτείτε να έχετε το τραπέζι δίπλα στο ενυδρείο και να κάνετε συνεστίαση για 8 άτομα !! κατά την συνεστίαση πόσα κιλά θα είναι μαζεμένα στο ίδιο σημείο ???

πριν τρέξετε να με βγάλετε τρομοκράτη διαβάστε λίγο καλύτερα τι γράφω …
μην έχετε την εντύπωση ότι μια πλάκα από μπετό μπορεί να σηκώσει τα πάντα επάνω της !!
και όσο ποιο παλιό είναι το κτίριο τόσο λιγότερες επεμβάσεις μπορούμε να κάνουμε !!
ο ιδιοκτήτης του DIA στην μεταμόρφωση είπε … έλα μωρέ τι θα γίνει άμα κόψουμε την κολόνα … δεν χωράνε τα ράφια αλλιώς !!
για πολλά χρόνια η πενταόροφη πολυκατοικία δεν έπαθε τίποτα … στον σεισμό του 99 η ίδια πολυκατοικία σκότωσε 15 άτομα !!!


δεν λέω ότι θα πέσει το σπίτι με ένα ενυδρείου… αλλά ειδικός δεν είναι κανείς μας πάνω στο θέμα … ( εκτός βέβαια και αν είναι μηχανικός σπιτιών οπότε και θα μπορέσει να μας λύση την απορία ).

εγώ απλά είπα ότι πριν βάλεις 1 τόνο βάρος πάνω σε μία πλάκα στο 3ο όροφο καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ιδικό πρώτα !! και για το αν μπορεί να το αντέξει το κτίριο , και για το που θα ήταν το καλύτερο σημείο !!

όσο για τον φίλο με τους 5tn !!! ελπίζω να ξέρει από τι είναι φτιαγμένο το σπίτι του !! και να το ξέρουν και οι ένοικοι των από κάτω διαμερισμάτων !!



__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries