Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-09-16, 15:26
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Εγώ μέχρι τώρα έβαζα πέτρες- άμμο - νερό. Έχει τύχει να προσθέσω με προσοχή άμμο εκ των υστέρων.
Την επόμενη φορά μάλλον θα βάλω πέτρες - νερό - άμμο - υπόλοιπο νερό.
Ο λόγος είναι αυτό που είπε και ο fan, δηλαδή να αποφύγω τον εγκλωβισμό αέρα. Όχι ότι έχω ακούσει να επηρεάζει αλλά έτσι μου ήρθε. Πάντως σίγουρα οι πέτρες μπαίνουν πριν την άμμο στα αφρικάνικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα "Προχωρημένη" ηλικία...

Επειδή εγώ ασχολούμαι μερικές "ημέρες" μόνο με τα ενυδρεία μου έως τώρα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τα φυτά αφού έχεις βάλει το νερό. Το ερώτημα είναι τι είναι πιο εύκολο και βολικό. Πριν ή μετά ???

Αν βάλεις το νερό πρώτα και μετά ψιλή άμμο (σαν πούδρα), η θολούρα που θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο θα είναι ανευ προηγουμένου.
Σαφέστατα μπορείς να περιμένεις και 2 βδομάδες να κάτσει όλο αυτό και μετά να βάλεις τα φίλτρα να δουλέψουν, αλλά το λογικό και το σύνηθες είναι να βάλεις στα φίλτρα μόνο βαμβάκι για να τραβήξουν αυτή τη θολούρα και να την καθαρίσουν (Γιάννη ήσουν μπροστά στο δικό μου στο πως ήταν όταν βάλαμε απλά το νερό με προσοχή και ενώ είχαμε βάλει από την αρχή την άμμο, και πως άρχισε να καθαρίζει αργά αλλά σταθερά με τα 3 φίλτρα επάνω).

Συνεπώς και εδώ το ερώτημα είναι όχι αν είναι κάτι σωστό ή λάθος, αλλά ποιό είναι πιο βολικό. Πριν ή μετά ???

Σε ότι αφορά τις "αναερόβιες περιοχές", μπορείς πολύ εύκολα με κάποιο ξύλινο καλαμάκι ή με ένα πλαστικό (παιδικό) τσουγκρανάκι να οργώσεις όλο το βυθό και να μην έχεις "αναερόβιες".

και μια φιλική συμβουλή......

Όσοι είναι "προχωρημένης ηλικίας", δεν ξενυχτάνε και πέφτουν νωρίς για ύπνο, για να έχουν δυνάμεις, να "ηρεμούν" τα νεύρα τους, και να έχουν καθαρό μυαλό !!!!
άμα είναι καθαρή η άμμος δεν θολώνει πολύ. Και ας μη βάλεις κατευθείαν το φίλτρο στην τελική...
__________________
Σταύρος ο cheap-ης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DEXFISH : 28-09-16 στις 15:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries