Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 28-09-16, 08:59
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τότε που έμαθα 5 πράγματα για τα ψάρια μου (34 χρόνια πλέον με τους δίσκους)... και βρήκα διαθέσιμο το υλικό... τοποθέτησα στο βυθό ψιλή άμμο.
ΔΕΝ χρειάστηκε ποτέ... να τοποθετήσω στο ενυδρείο πρώτα τα φίλτρα και μετά την άμμο, ώστε να μπουκώσουν.
ΔΕΝ με προβλημάτισε ποτέ η στάθμη του νερού... όταν θέλησα να φυτέψω κάτι.
Ο λόγος που βάζω πρώτα το νερό και μετά την άμμο... είναι για να ΜΗΝ εγκλωβίζεται μέσα της αέρας, σε κάποια σημεία.

ΥΓ. ΜΗΝ μου βάζετε video, με βλακώδες περιεχόμενο.... είμαι προχωρημένης ηλικίας και έχω πρόβλημα με τα νεύρα μου.-
Καλημέρα "Προχωρημένη" ηλικία...

Επειδή εγώ ασχολούμαι μερικές "ημέρες" μόνο με τα ενυδρεία μου έως τώρα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τα φυτά αφού έχεις βάλει το νερό. Το ερώτημα είναι τι είναι πιο εύκολο και βολικό. Πριν ή μετά ???

Αν βάλεις το νερό πρώτα και μετά ψιλή άμμο (σαν πούδρα), η θολούρα που θα δημιουργηθεί στο ενυδρείο θα είναι ανευ προηγουμένου.
Σαφέστατα μπορείς να περιμένεις και 2 βδομάδες να κάτσει όλο αυτό και μετά να βάλεις τα φίλτρα να δουλέψουν, αλλά το λογικό και το σύνηθες είναι να βάλεις στα φίλτρα μόνο βαμβάκι για να τραβήξουν αυτή τη θολούρα και να την καθαρίσουν (Γιάννη ήσουν μπροστά στο δικό μου στο πως ήταν όταν βάλαμε απλά το νερό με προσοχή και ενώ είχαμε βάλει από την αρχή την άμμο, και πως άρχισε να καθαρίζει αργά αλλά σταθερά με τα 3 φίλτρα επάνω).

Συνεπώς και εδώ το ερώτημα είναι όχι αν είναι κάτι σωστό ή λάθος, αλλά ποιό είναι πιο βολικό. Πριν ή μετά ???

Σε ότι αφορά τις "αναερόβιες περιοχές", μπορείς πολύ εύκολα με κάποιο ξύλινο καλαμάκι ή με ένα πλαστικό (παιδικό) τσουγκρανάκι να οργώσεις όλο το βυθό και να μην έχεις "αναερόβιες".

και μια φιλική συμβουλή......

Όσοι είναι "προχωρημένης ηλικίας", δεν ξενυχτάνε και πέφτουν νωρίς για ύπνο, για να έχουν δυνάμεις, να "ηρεμούν" τα νεύρα τους, και να έχουν καθαρό μυαλό !!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01702 seconds with 11 queries