Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 06-09-16, 15:49
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο οτι θα χάσει σε απόδοση το φωτιστικο αλλα κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις κάθε φορά κ στην προκειμένη περίπτωση μας ενδιαφέρει η υγεία των κοραλλιών. Έρευνες εχουν δείξει τελευταία οτι ακόμα κ απο τα 380nm- 450nm το κοράλλι φωτοσυνθετει στα φουλ του. Η γνώμη μου ειναι οτι το 1/3 των LEDs να ειναι uv κ αν πιστεύουμε οτι το φωτιστικο μας δεν θα καλύπτει το ενυδρείο μας τότε να το κάνουμε λίγο πιο μεγάλο.
Τα 2 τελευταία χρόνια πειραματίστηκα πολυ πάνω σε αυτο το θέμα με κοράλλια ίδιου μεγέθους, ίδιας οικογένειας, στο ενυδρείο μου κ σε ενυδρεία άλλων παιδιών. Τα δικά μου κοράλλια αναπτύσσονταν 3 φορές περισσότερο. Βέβαια αυτο το πείραμα πρέπει να γίνει σε ένα ενυδρείο με ίδιες παραμέτρους κ διαφορετικό φωτισμό αλλα αυτο ήταν αδύνατο.
Η γνώμη μου ειναι οτι τα led φωτιστικά ειναι ανώτερα απο τα T5 όταν χρησιμοποιούνται τα σωστά LEDs στη σωστή θέση με τους σωστούς φακούς.
Χρησιμοποιώντας λευκά κ μπλε LEDs δεν φτιάχνουμε ανώτερης ποιότητας φωτιστικο απο ένα φωτιστικο Τ5. Αυτή ειναι η προσωπική μου άποψη κ δεν σημαίνει οτι με λευκά κ μπλε δεν θα έχεις υγεία κ ανάπτυξη. Συζητάμε για ένα φωτιστικο που θα μπορεί να δώσει τα μέγιστα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01461 seconds with 10 queries